Solution Sales Consultant

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pozitia este deschisa in cadrul diviziei Information Management Business Solutions - Presales
Ca si consultant in vanzarea de solutii, responsabilitatea principala va fi generarea de noi oportunitati prin stabilirea de noi contacte sau gestiunea contactelor existente la nivelul clientilor companiei. In mod aditional, responsabilitatile de baza vor include:

- Identificarea si calificarea de oportunitati;

- Indeplinirea obiectivelor financiare si operationale trasate la inceputul anului;

- Pregatirea si sustinerea de prezentari si demonstratii de solutii catre clienti;

- Generarea de venituri prin activitati de vanzare consultativa;

Descrierea postului:

Colaborarea stransa cu echipa de vanzari din organizatie pentru identificarea si stabilirea oportunitatilor de afaceri.
Dezvoltarea si implementarea unei strategii personalizate de vanzare pentru solutii, securizarea noilor oportunitati de afaceri si evidentierea caracteristicilor principale ale solutiei propuse in raport cu competitia.
Gestionarea relatiilor cu clientii si cu partenerii de tehnologie IT ai companiei.
Pregatirea si sustinerea de prezentari si demonstratii de solutii cu suportul echipei de consultanta precum si a echipei de produse din cadrul companiei.
Cercetarea proactiva a pietei si analiza competitiei in vederea stabilirii strategiei de vanzare pentru solutiile din portofoliu.
Colaborare stransa cu divizia Products in vederea imbunatatirii caracteristicilor tehnico-functionale ale produselor companiei, in functie de opiniile clientilor.
Intelegerea detaliata a solutiilor propuse pentru a putea sustine discutii la nivel executiv atat din perspectiva de business, precum si tehnic.

CERINTE

Abilitati de comunicare si negociere.

- Cunoasterea limbii engleze scris si vorbit este obligatorie.

- Initiativa, persoana proactiva si energica.

- Inovativ, orientat spre rezultate si gasirea solutiilor.

- Capacitate de realizare si sustinere prezentari personalizate catre audienta cu profil mixt (business si tehnic).

- Capacitate de a putea lua decizii in momente cheie si de a rezolva potentiale probleme.

Alte cerinte:

- Absolvent studii superioare.

- Experienta de minim 3 ani in domeniul IT.

- Pasiune pentru tehnologie, cunostintele legate de tehnologii IT (ex: ECM, BPM, SOA) dobandite prin cursuri sau certificari constituie un avantaj.

- Experienta in vanzarea de solutii IT, dobandirea de cunostinte sau certificari relevante constituie un avantaj.

- Recomandari de la clienti sau fosti angajatori constituie un avantaj.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).