SEF PROIECT

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Locatie: GIP Berceni

Principalele responsabilităţi:

Coordoneaza proiecte de business, tehnice sau ale grupului, de la faza de oportunitate la cea de implementare in productie si este responsabil de respectarea coordonatelor de timp, buget si resurse alocate. Defineste si conduce echipa de proiect in vederea indeplinirii obiectivelor stabilite.

 Conducerea proiectului
o Realizeaza si urmareste planul de proiect: activitati, resurse, desfasurare in timp, repere majore.
o Identifica si evalueaza riscurile asociate proiectului si se asigura de reducerea acestora prin stabilirea si coordonarea aplicarii unui plan de masuri adecvat.
o Centralizeaza costurile pe proiect si face o estimare bugetara; urmareste evolutia costurilor, alerteaza despre eventuale depasiri de buget si propune masuri de corectie.
o Stabileste actiunile si activitatile diferitilor contributori implicati in proiect si urmareste progresul acestora. Se asigura ca sunt respectate criteriile de calitate si performanta.
o Supervizeaza si anima interactiunile intre contributori.
o Pentru proiectele tehnice gestioneaza relatia cu furnizorii externi de solutie.
o Comunica, informeaza, raporteaza privind evolutia proiectului (realizarea fazelor cheie).
o Defineste conditiile punerii in exploatare curenta (ex: definire/ modificare procese, formare, comunicare, etc).
o Asigura un circuit informational adecvat, escaladand la timp riscurile si problemele asociate proiectului .

 Gestiunea portofoliului de proiecte
o Poate gestiona mai multe proiecte simultan.
o Asigura o informare adecvata si regulata destinata conducerii si echipei de proiect , privind starea curenta si evolutia proiectelor.
o Asigura mentinerea unei bune colaborari cu departamentele implicate, filialele BRD si cu partenerii externi.
o Gestioneaza un proiect transversal intern (proiect de infrastructura, introducerea/evolutia unui nou serviciu) sau gestioneaza actiunile tehnice intr-un proiect in care departamentul sau este parte participanta.

 Urmarirea scopului/obiectivelor/calitatii/costurilor/termenelor
o Isi stabileste mijloacele de control necesare pentru a identifica intarzierile fata de termenele stabilite, depasirea bugetului, abateri de la obiectivele stabilite.
o Garanteaza respectarea caietului de sarcini din perspectiva tehnica.

• Va coordona cu predilectie, dar nu exclusiv proiectele ce acopera perimetrul data warehouse si core banking;
• Are competentele pentru a prelua in gestiune proiecte/programe ale grupului.

CERINTE

Cunostinte:

 Studii superioare de profil;
 Minim 5 ani de experienta in functia de coordonator de proiect pe dezvoltarea şi implementarea sistemelor informatice;
 Experienta anterioara in managementul unor echipe de proiect de minim 20 persoane;
 Cunostinte privind metodologii de proiect; este recomandabila certificarea in conducerea proiectelor;
 Buna cunoastere a proceselor de: gestiune financiara, gestiune resurse, gestiune riscuri si change management specifice proiectelor ;
 Cunoasterea produselor software de Project Management (MS Project, EPM);

In plus:
 Coordonarea a cel putin 2 proiecte mari (echipa > 20 persoane; buget > 1 Mil eur; durata: 6-12 luni);
 Calitati dovedite de organizare si animare echipa;
 Cunoasterea buna a produsului software MS Project Professional.

Profilul candidatului:
 Lider de echipa, abilitati privind capacitatea de analiza si sinteza
 Dinamism, initiativa
 Simt de raspundere ridicat, obisnuinta de a lucra intr-un mediu operativ bancar
 Deprinderi excelente de comunicare, hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar.
Tip de contract: Contract pe perioada nederminata.

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.