Secretar de redactie

Fundatia Arhitext design

Job expirat

RESPONSABILITATI

RESPONSABILITATI:
- tine legatura cu colaboratorii Fundatiei (pe mail si/sau telefonic, dupa caz; de ex mentine legatura cu traducatorii, redactorii, autorii de texte, arhitectii autori de proiecte, designerul, echipa de la tipografie, partenerii media, clientii de spatiu publicitar, distribuitorii de revista si carte, etc.)
- se asigura ca fiecare membru al echipelor implicate in derularea proiectelor editoriale respecta deadline-urile stabilite, ramanand in permanenta in legatura cu acestia si solicitand un status al activitatii lor in mod constant
- corecteaza greselile de sintaxa si de ortografie a textelor primite de la colaboratori sau traducatori, pentru anumite proiecte editoriale
- pagineaza textele si fotografiile pentru anumite numere din revista conform indicatiilor primite de la redactorii de numar sau redactorul sef (se pagineaza folosindu-se programul Adobe InDesign)
- pagineaza textele si fotografiile pentru anumite carti pe care Fundatia le editeaza, conform indicatiilor primite de la editor sau redactorul de carte (se pagineaza folosindu-se programul Adobe InDesign)
- da bun de tipar pentru produsele editoriale ale Fundatiei pe care le-a urmarit
- preda produsele editoriale catre designer, respectiv ulterior catre tipografie, urmarind in mod constant statusul fiecaruia dintre aceste produse pana la primirea tirajului la Fundatie
- arhiveaza materialele primite si rezultate din realizarea fiecarui numar de revista sau fiecarei carti
- pregateste materialele necesare prezentarii pe site a fiecarui numar din revista (scurteaza texte, selecteaza imagini si le salveaza la rezolutie pentru web)
- posteaza pe site materiale pregatite pentru fiecare numar din revista in perioada care se scurge intre aparitii (revista Arhitext apare o data la 2 luni)
- se implica activ in scrierea de proiecte pentru solicitarea de finantari nerambursabile pentru proiectele editoriale ale fundatiei
- se implica activ in lansarile de revista si carte organizate
- actualizeaza si ordoneaza baza de date a Fundatiei, pentru o comunicare cat mai eficienta cu parteneri, institutii si public
- gestioneaza arhiva Fundatiei si optimizeaza modul de organizare si accesul la materialele de arhiva

CERINTE

Cerinte
descurcaret, metodic, ordonat
- capabil sa lucreze eficient in echipa, dar si singur
- cunoasterea temeinica a limbii romane
- cunoasterea limbii engleze la nivel avansat
- abilitati foarte bune de comunicare, organizare si planificare
- atentie distributiva
- abilitati de lucru si gandire specifica programului Adobe InDesign reprezinta un atu
- studii sau cursuri in domeniul arhitecturii reprezinta un atu
- experienta intr-un post de secretar redactie sau post similar reprezinta un atu.

Asteptam candidaturile pana luni 20 martie 2017 la ora 11:59 a.m.

Beneficii Oferite
Sediu si punct de lucru centrale, in Bucuresti.
Salariu motivant, stabilit in functie de gradul de pregatire pentru post.
Doar persoanele selectate vor fi contactate.

Fundatia Arhitext design editeaza revista de arhitectura Arhitext si organizeaza evenimente legate de acest domeniu.