Se caută voluntari!

Ateliere Fără Frontiere

Job expirat

RESPONSABILITATI

Activitatea voluntarilor în cadrul asociației va include:
- Promovarea mărcii proprii de accesorii realizate din reciclarea bannerelor publicitare, în cadrul magazinelor Carrefour, lanț care comercializează la raft produsele noastre (1, 2 zile pe lună, la sfârșit de săptămână);
- Participarea alături de noi la festivaluri și târguri specifice (1 zi pe lună);
- Implicare în colectarea deșeurilor electrice din cadrul companiei în care lucrează, a facultății pe care o urmează - sau alte posibile surse, și în general promovarea asociației în cadrul colectivului din care fac parte (donarea celor 2%, programe specifice de CSR etc.);
- Participare la jurizarea Assoclic, proiect de donație de calculatoare (1 zi pe an);
- Participare la evenimentele de comunicare ale asociației (aniversare, workshop-uri specific etc.);
- Persoanele pricepute în domenii specifice precum design, programare, film / foto, training (engleză, IT etc.), sunt de asemenea binevenite să își ofere ajutorul.

CERINTE

Ne dorim de la tine, ca viitor coleg, voluntar în cadrul asociației, următoarele:
- Să fii o persoană energică, optimistă, cu deosebite abilități de comunicare;
- Să îți placă să lucrezi în echipă și să înveți lucruri noi;
- Să fii interesat de integrarea persoannelor marginalizate sau excluse și de protejarea mediului.

Dacă ești o persoană altruistă, îți dorești să îi ajuți pe cei din jurul tău și să contribui la schimbarea în bine a lumii în care trăim, te așteptăm în echipa noastră!

BENEFICII OFERITE

- Adeverință de voluntariat și recomandare;
- Participarea la evenimente de promovare, târguri și festivaluri;
- Experiență în cadrul unui ONG;
- Oportunitatea de a te implica în diferite proiecte;
- Posibilitatea de a ajuta la integrarea pe piața muncii a unor persoane aflate în dificultate.

Ateliere Fără Frontiere (AFF) este o asociație română non profit, creată în mai 2008, având ca scop inserția socială, profesională și civică a persoanelor aflate în mare dificultate.
Ateliere Fără Frontiere este bazată pe modelul întreprinderii sociale de inserție prin activitatea economică și a înființat în mai 2009 atelierul de inserție din București, care propune persoanelor în dificultate angajate la asociație:
- un contract de muncă de durată determinată – 24 luni maxim;
- activitate de producție în una dintre meseriile: reciclare, mentenanță informatică, logistică, ambalare, manipulare marfă, curățenie, transport, amenajări/reabilitări, confecție;
- acompaniere individualizată: consiliere, orientare, formare/calificare și medierea unui loc de muncă împreună cu ONGuri, instituții și companii partenere.
Activitățile economice a Ateliere Fără Frontiere sunt:
Atelierul DEEE: colectare, reciclare și reutilizare a Deșeurilor de Echipamente Electrice și Electronice. 90% din echipamentele IT recondiționate sunt donate către școli și ONG-uri;
Atelierul remesh: colectarea deșeurilor publicitare stradale (mesh-uri, bannere) și transformarea lor în genți, traiste, mape și alte accesorii de modă etică;
Din 2009 până în prezent, am angajat peste 130 de persoane în dificultate, care au lucrat sau lucrează în continuare în cadrul atelierului. 40 dintre ei și-au găsit un loc de muncă pe piața convențională a muncii.
În cifre, activitatea ONG-ului sună așa:
- 500 de tone de deșeuri colectate și tratate;
- 6.000 de echipamente IT recondiționate și donate către școli și ONG-uri din România, la 140.000 de beneficiari, majoritatea fiind copii și tineri aparținând grupurilor defavorizate;
- 5.000 de produse confecționate în atelierul de remesh, vândute;
- 8 șantiere de solidaritate în: Sibiu, Zalău, Giurgița (Craiova), Vâlcelele (Călărași), Arad, 2 Mai (Constanța), Câmpina (Prahova) și Târgu Jiu (Gorj) și au beneficiat peste 3.000 de copii și tineri aflați în situații dificile.