SAPE S.A. angajeaza Economist/Consilier Juridic

Societatea de Administrare a Participatiilor in Energie S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilități:

• Monitorizează modul de îndeplinire al obligațiilor postprivatizare asumate de investitor prin contractele de privatizare încheiate de S.C. “Electrica”- S.A. în calitate de Vânzător şi Enel S.p.A., în calitate de Cumpărător, pentru Filiala de Distribuție şi Furnizare a Energiei Electrice Electrica Muntenia Sud S.A., pentru Filiala de Distribuție şi Furnizare a Energiei Electrice Electrica Dobrogea S.A. și respectiv pentru Filiala de Distribuţie şi Furnizare a Energiei Electrice Electrica Banat S.A. şi urmăreşte actualizarea tuturor modificărilor referitoare la aceste contracte de privatizare;
• Monitorizează procedurile arbitrale internaționale, aflate în prezent în derulare la Curtea de Arbitraj Internaţional de la Paris și care au la bază contractele de privatizare;
• Monitorizează modul de îndeplinire al obligațiilor ce rezultă din contractele de reprezentare juridică, încheiate cu avocații reprezentativi SAPE, în procesele de la Curtea de Arbitraj Internaţional de la Paris aferente Contractelor de Privatizare.

CERINTE

Profilul candidatului

• Studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diploma de licenţă sau echivalentă într-unul din domeniile: ştiinţe economice sau ştiinţe juridice;
• Cunoașterea foarte bună a legislației în domeniu și a Legii Societăților nr. 31/1990;
• Bune cunoștințe de Limba Engleză;
• Cunoştinţe operare calculator (operare sistem Windows, MS Office, navigare Internet) – nivel mediu;
• Experiență în urmărirea modului de îndeplinire a obligațiilor asumate prin contractele de privatizare de către cumpărătorii societăților de stat, constituie un avantaj;
• Experiență de lucru de minim 5 ani;
• Capacitate de adaptare, rezistență la efort și de a lucra în echipă.

Persoanele interesate sunt rugate să trimită CV-ul în limba română la adresa de e-mail: office@sape-energie.ro

Valabilitatea anunțului este de 7 zile de la data publicării acestuia.

Societatea de Administrare a Participațiilor în Energie S.A. (S.A.P.E. S.A.) a fost constituită prin divizarea SC DFEE – Electrica S.A., în conformitate cu proiectul de divizare din data de 19.12.2013, publicat de către Electrica pe propria pagina web la data de 23.12.2013 și în conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 85/2013 pentru aprobarea strategiei de privatizare prin oferta publică de majorare a capitalului social prin aport de capital privat al Societății Comerciale de Distribuție și Furnizare a Energiei Electrice „Electrica” S.A. București cu modificările ulterioare, publicată în Monitorul Oficial al României nr. 147/19.03.2013, și a fost înregistrată la Oficiul Național al Registrului Comerțului la data de 07.05.2014. SAPE S.A. este o societate administrată în sistem unitar, având sediul social în București, str. Bulevardul Lacul Tei, nr. 1-3, et. 11, sector 2, România. Actul Constitutiv al Societății, Regulamentul de Organizare și Funcționare al S.A.P.E. S.A., Regulamentul de Organizare și Funcționare al Consiliului de Administrație și Regulamentul de Organizare și Funcționare al Comitetelor Consultative sunt prezentate AICI.

Obiectul principal de activitate al societății, în conformitate cu Clasificarea Activităților din Economia Națională este cod CAEN 7022 – Activități de consultanță pentru afaceri și management.