ROMAERO S.A. ANUNTA ORGANIZAREA CONCURSULUI PENTRU OCUPAREA POSTULUI VACANT DE CONSILIER JURIDIC (cod cf.C.O.R. 261103)

S. ROMAERO S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

ATRIBUTIILE CONSILIERULUI JURIDIC:
1. Participa, asigura asistenta juridica de specialitate - pentru actualizari, conform prevederilor legale, a regulamentelor, procedurilor, deciziilor etc.
2. Elaboreaza, independent sau in colaborare, documente specifice activitatii de management, organizare ( regulamente, dispozitii, decizii, circulare, proceduri, instructiuni, propuneri de masuri etc.).
3. Participa la elaborarea Regulamentului Intern al societatii, procedurilor specifice si la actualizarea lor periodic si oricand se impun modificari.
4. Participa la elaborarea Regulamentului de Organizare si Functionare al societaii; monitorizeaza aplicarea acestuia, modificarile ce apar in organizarea si functionarea societatii si face reactualizarile ce se impun.
5. Asigura activitate de asistenta si coordonare la intocmirea Fiselor de Post de catre sefii structurilor urmarind respectarea sistemului si a reglementarilor functionale
6. Redacteaza, la cerere, opinii juridice cu privire la aspecte de interpretare legislativa
7. Elaboreaza si urmareste aplicarea Statutului/Regulamentului de guvernanta corporativa la nivelul companiei

CERINTE

PROFILUL CANDIDATULUI – Experienta

Candidatii trebuie sa detina experienta dovedita in domeniu, sa detina o intelegere aprofundata a unui mod de lucru cat mai eficient, experienta in cadrul unei companii constituie un avantaj.

Candidatii trebuie sa aiba abilitatea de a genera si implementa modificari semnificative in cultura organizationala.

Candidatii trebuie sa dispuna de o buna reputatie la nivel personal si profesional.
CRITERII DE RECRUTARE SI SELECTARE

Criterii de recrutate si selectare necesar a fi indeplinite cumulativ:

1. Minim 5 ani experienta profesionala
2. Absolvent(a) de studii superioare juridice
4. Cunoasterea limbii engleze

Criterii specific care constituie avantaj:

1.Absolvent(a) al(a) unei specializari postuniversitare/master .
2. Abilitati de comunicare
3. Experienta in domeniu constituie un avantaj

DEPUNEREA CANDIDATURII
Documente necesare :
1. Opis
2. Curriculum vitae si scrisoare de intentie
3. Oferta tehnica – in cadrul careia candidatul va detalia modul in care indeplineste fiecare dintre conditiile de recrutare si selectare, modul in care raspunde cerintelor profilului indicat si modul in care prin activitatea sa va asigura societatii obtinerea rezultatelor urmarite
4. Copia actului de identitate
5. Copia diplomei (lor) de studii, atestate profesionale, licente, cursuri absolvite, dupa caz.
6. Recomandari, caracterizari

TEMATICA SI BIBLIOGRAFIE:

1. Constituţia României, cu modificările şi completările ulterioare;
2. Legea nr. 31/1990 privind societățile, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
3. Legea nr. 297/2004 privind piaţa de capital, cu modificările şi completările ulterioare
4. Legea nr. 53/2003 actualizata si republicata - Codul Muncii
5. O.U.G. nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, cu modificările și completările ulterioare,
6. Legea nr. 111/2016 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice;
Probele vor fi stabilite de comisia de examinare si pot include, dar fara a se limita la, utilizarea practica a cunostintelor legislative indicate si cunostinte manageriale de nivelul postului.

Modul de transmitere a dosarului de candidatura:
Documentele solicitate prin anuntul de recrutare vor fi depuse pe adresa de e-mail: office@romaero.com sau la Registratura ROMAERO S.A., cel tarziu pana la data de 29.11.2016.

DATA SUSTINERII CONCURSULUI: 08.12.2016

RELATII SUPLIMENTARE LA DEPT. R.U./SERVICIUL R.U.S.: tel. 5994011/int. 2139, 1151, si pe site-ul societatii: www.romaero.com
Regulamentul de concurs se gaseste pe pagina de internet a societatii, www.romaero.com

BENEFICII OFERITE

- bonuri de masa

Romaero este o companie aerospatiala care integreaza in aceeasi locatie doua activitati majore: fabricarea de aerostructuri si intretinere si reparatii pentru aeronave de transport civile si militare. Este cea mai mare companie din Industria Aeronautica Romana, cu peste 90 de ani de traditie in acest domeniu si este situata langa Aeroportul Baneasa.