ROMAERO S.A. ANUNŢĂ ORGANIZAREA CONCURSULUI PENTRU OCUPAREA POSTULUI VACANT ÎN CADRUL “SERVICIULUI PROCURĂRI, SUBCONTRACTĂRI, DEPOZITE” – DEPARTAMENT COMERCIAL: GESTIONAR – 5 posturi - cod cf. COR 432101

S. ROMAERO S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Principalele sarcini
1. Primirea bunurilor:
1.1 Recepţionează cantitativ şi în termenele legale – controlează dacă bunurile corespund datelor înscrise pe Nota Internă de Recepţie şi înregistrarea NIR în sistemul MRP-Gestiune Resurse;
1.2 Asigură primirea, depozitarea şi păstrarea, conform cu prevederile legale, cu normele tehnice de depozitare şi apărare împotriva incendiilor, cu prevederile de asigurarea calităţii, în ordinea clasificării şi codificării lor şi cu măsuri asiguratorii – fără pierderi, degradări, sustrageri;
1.3 Organizează spaţiul în vederea depozitării – sistem de depozitare pe încăperi/rafturi, pe sorto-tipo-dimensiuni, posibilităţi de efectuare operaţii, măsuri de conservare şi securitate;
2. Eliberarea bunurilor:
2.1 Eliberează bunurile numai în condiţiile aprobărilor abilitate şi numai salariaţilor împuterniciţi pentru ridicarea bunurilor – cu semnătura de primire conformă cu specimenul aprobat;
2.2 Eliberează bunurile solicitate de secţiile de producţie, de terţi, colaboratori, întreprinzători particulari etc. cu respectarea dispoziţiilor de livrare şi a celor legale, pe bază de:
• Bonuri de consum. Fişă limită, notă de transfer; alte documente de distribuţie pentru utilizare temporară/permanentă ex. marca – pentru societate;
• Aviz de însoţire a mărfii – pentru terţi.
2.3 Verifică documentele de eliberare a materialelor – semnături autorizate, ştampile etc.;
3. Păstrarea şi conservarea bunurilor:
3.1 Verifică permanent existenţa şi starea bunurilor şi ia măsuri pentru prevenirea oricărei forme de risipă/degradare şi de a înlătura orice posibilităţi de sustragere;
3.2 Respectă normele privind păstrarea, gestionarea, manipularea, evidenţa, consumul şi recuperarea materialelor ce intră sub regim special ex.: substanţe periculoase – toxice, nocive, inflamabile, explozibile, precursori, materiale preţioase etc.;
3.3 Controlează sistematic starea bunurilor; ia măsuri pentru eliminarea pierderilor, degradărilor şi reducerea perisabilităţilor şi prevenirea sustragerilor;
4. Evidenţe:
4.1 Informează periodic şeful direct cu privire la situaţia materialelor cu mişcare lentă sau fără mişcare, urmând ca împreună să propună soluţii pentru valorificarea acestora. La finalizarea programelor de producţie unde sunt materiale client transmite prin şeful direct situaţia stocurilor la Serviciul Contracte, Marketing pentru stabilirea statutului materialelor;
4.2 Completează actele privind operaţiile din gestiune şi înregistrează în evidenţa tehnico-operativă a locului de depozitare operaţiile de primire şi de eliberare a bunurilor;
4.3 Înregistrează operativ (zilnic) intrările/ieşirile de mărfuri; stabileşte stocurile la fiecare înregistrare;
5. Sarcini specifice gestionarilor ce deţin în păstrare chimicale, precursori, recipienţi sub presiune, substanţe inflamabile, explozibile etc. – răspunde de:
5.1 Monitorizează stocul minim de butelii oxigen tehnic, azot, argon, acetilenă etc., conform comunicării de la Serv. PLRP şi informează pentru completarea cu recipienţi plini;
5.2 Respectarea normelor legale şi a instrucţiunilor interne privind evidenţele şi activităţile cu aceste substanţe.
6. Responsabilităţi:
6.1 Respectă prevederile Regulamentului Intern şi Procedurile de Aplicare (RI – PA);
6.2 Răspunde în mod direct de materialele pe care le are în gestiune, de asigurarea integrităţii cantitative şi calitative a acestora;
6.3 Răspunde pentru respectarea Regulamentului Intern, procedurilor de aplicare, deciziilor şi dispoziţiilor conducerii;
Prezentele atribuţii nu sunt limitative, ele putând fi completate cu sarcini specifice şi dispoziţii ierarhice, prevederi legale şi de sistem.

CERINTE

Profilul candidatului
1. Să dispună de o bună reputaţie la nivel personal şi profesional;
2. Să deţină o înţelegere aprofundată a unui mod de lucru cât mai eficient;
3. Lucrează sub supraveghere minimă, cu respectarea costurilor şi planificării în timp;
4. Implementează soluţii standard de respectare a constrângerilor bugetare şi de timp;
5. Abilităţi organizatorice şi de lucru independent;
Criterii de recrutare şi selectare necesar a fi îndeplinite cumulativ
1. Vârsta – minim 21 ani împliniţi;
2. Absolvent de studii medii liceale (cu diplomă de bacalaureat);
3. Vechime în muncă de cel puţin 2 ani;
Criterii specifice ce constituie un avantaj
1. Experienţă profesională în domeniu;
2. Experienţă profesională într-o societate cu profil aeronautic/aerospaţial;
3. Instruire specifică, certificate;
4. Atestat de stivuitorist;
5. Permis de conducere categoria B şi/sau C;
6. Cunoştinte limba engleză.

TEMATICĂ ŞI BIBLIOGRAFIE CONCURS
1. Legea nr. 22/1969 privind angajarea gestionarilor, constituirea de garanţii şi răspunderea în legătură cu gestionarea bunurilor agenţilor economici, autorităţilor sau instituţiilor publice.

DESFĂŞURARE CONCURS
1. Probă scrisă;
2. Probă orală: prezentare candidat; interviu;

DEPUNEREA CANDIDATURII
Documente necesare:
1. Opis;
2. Cerere de înscriere;
3. Curriculum vitae şi scrisoare de intenţie;
4. Copia actului de identitate;
5. Cazier judiciar;
6. Copia diplomei (lor) de studii, atestate profesionale, autorizări, cursuri absolvite, după caz;
7. Dovadă eliberată de fostul angajator din care să rezulte dacă a produs pagube acestuia, natura pagubelor şi dacă ele au fost acoperite;
8. Alte înscrisuri.

MODUL DE TRANSMITERE A DOSARULUI DE CANDIDATURĂ:

Documentele solicitate prin anunţul de recrutare vor fi depuse pe adresa de e-mail: recrutare@romaero.com sau la Registratura ROMAERO S.A.

Termen: 26.11.2017

DATĂ CONCURS: 08.12.2017

RELAŢII SUPLIMENTARE la DEPT. R.U.G.C./Serviciul R.U.S.: tel. 5994011/int. 2139, 1151 şi pe site-ul societăţii: www.romaero.com.

Regulamentul de concurs se găseşte pe pagina de internet a societăţii, www.romaero.com.

Persoane de contact:
Marin ŞERBAN – Şef Serviciu RUS, tel: 0758226549
Mariana ION – inspector resurse umane, tel: 0758226544

BENEFICII OFERITE

- bonuri de masa

Romaero este o companie aerospatiala care integreaza in aceeasi locatie doua activitati majore: fabricarea de aerostructuri si intretinere si reparatii pentru aeronave de transport civile si militare. Este cea mai mare companie din Industria Aeronautica Romana, cu peste 90 de ani de traditie in acest domeniu si este situata langa Aeroportul Baneasa.