ROMAERO S.A. ANUNŢĂ ORGANIZAREA CONCURSULUI PENTRU OCUPAREA POSTULUI VACANT DE: AUDITOR ÎN DOMENIUL CALITĂŢII cod C.O.R.: 214130 ÎN CADRUL DEPARTAMENTULUI CALITATE Birou Audit Calitate şi Îmbunătăţire Continuă

S. ROMAERO S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

PRINCIPALELE ATRIBUŢII, SARCINI, SPECIFICE AUDITORULUI ÎN DOMENIUL CALITĂŢII ÎN CADRUL DEPARTAMENTULUI CALITATE - Birou Audit Calitate şi Îmbunătăţire Continuă, conform Regulamentului de Organizare şi Funcţionare al societăţii şi fişei postului:
1. Efectuează audituri interne conform planificărilor şi procedurilor aprobate.
2. Urmăreşte rezolvarea acţiunilor corective stabilite în urma efectuării auditurilor interne, evidenţe şi ridicare nivel pentru rapoarte întârziate sau cu acţiuni neimplementate.
3. Efectuează autoevaluări şi întocmeşte rapoarte de autoevaluare pentru obţinerea şi /sau extinderea autorizărilor externe (pentru activităţi / facilităţi Romaero).
4. Întocmeşte grafice de urmărire a realizării obiectivelor referitoare la calitate (calitative şi cantitative), pe baza analizei datelor de urmărire pe programe.
5. Evaluează costurile calităţii, efectuează analiza statistică a acestora.
6. Analizează implementarea sistemului de management al calităţii (analize periodice de sistem).
7. Atribuţii specifice pentru acţiuni de evaluare, aprobare şi urmărire furnizori (când este cazul).
8. Participă la auditurile efectuate de autorităţi, organisme de certificare sau clienţi.
9. Asigură relaţia cu autorităţile de supraveghere/clienţi referitor la rapoartele de neconformitate emise de autoritate/client şi administrează aceste rapoarte - evidenţe, distribuţie internă, urmărire primire răspunsuri interne (stabilire cauze şi acţiuni corective/preventive), întocmire şi transmitere răspunsuri la emitent, urmărire efectuare acţiuni corective (pentru eliminarea cauzelor şi prevenirea repetării), închidere rapoarte de emitent, obţinere extindere perioade de închidere (când este cazul).
10. Participă la (şi eventual coordonează) şedinţele de analiză a neconformităţilor (CAB).
11. Analizează şi avizează rapoartele de neconformitate şi derogările pentru programele în care este implicat.
12. Face parte din echipe multidisciplinare de analiză a proceselor şi stabilire a caracteristicilor cheie care trebuie urmărite.
13. Urmăreşte eficienţa măsurilor stabilite pentru îmbunătăţire.
14. Respectarea programelor de formare profesională
15. Aplicarea şi respectarea reglementărilor/măsurilor de SM-AII-PM – protecţiei patrimoniului şi integritate bunuri.

CERINTE

PROFILUL CANDIDATULUI – Experienţa

Candidaţii trebuie să deţină experienţă dovedită în domeniu, să deţină o înţelegere aprofundată a unui mod de lucru cât mai eficient, experienţă în cadrul unei companii constituie un avantaj.
Candidaţii trebuie să aibă abilitatea de a genera şi implementa modificări semnificative în cultura organizaţională.
Candidaţii trebuie să dispună de o bună reputaţie la nivel personal şi profesional.

Criterii de recrutare şi selectare necesar a fi îndeplinite cumulativ:

1. Absolvent (ă) de studii superioare
2. Instruire specifică pentru auditor în domeniul calităţii
3. Cunoaşterea limbii engleze
4. Cunoştinţe operare calculator: MS Office (Word, Excel, Outlook)

Criterii specifice care constituie avantaj;

1. Cunoştinţe organizare, tehnologii de fabricaţie, sisteme control.
2. Cunoaşterea standardelor internaţionale referitoare la managementul calităţii (ISO 9001, SAE AS 9100 etc.)
3. Cunoaşterea reglementarilor EASA Part 21G şi Part 145.
4. Abilităţi de comunicare.
5. Experienţa în domeniu constituie un avantaj: 5 ani intr-o organizaţie cu sistem calitate/3 ani ca inspector/1 an ca auditor in domeniul calitatii.

DEPUNEREA CANDIDATURII

Documente necesare:

1. Opis
2. Curriculum vitae şi scrisoare de intenţie
3. Oferta tehnică – în cadrul căreia candidatul va detalia modul în care îndeplineşte fiecare dintre condiţiile de recrutare şi selectare, modul în care raspunde cerinţelor profilului indicat şi modul în care prin activitatea sa va asigura societăţii obţinerea rezultatelor urmărite
4. Copia actului de identitate
5. Copia diplomei (lor) de studii, atestate profesionale, licenţe, cursuri absolvite, după caz.
6. Recomandări, caracterizări.

TEMATICĂ şi BIBLIOGRAFIE:
Tematică:
1. Cunoaşterea principiilor de bază ale standardului ISO 9001
2. Cunoaşterea principiilor de bază ale standardului SAE AS 9100
3. Cunoaşterea principiilor de bază ale standardului EASA/AV Part 21
4. Cunoaşterea principiilor de bază ale standardului EASA/AV Part 145

Bibliografie:
1. ISO 9001 – Sisteme de Managementul Calităţii – Cerinţe / 15.09.2015
2. SAE AS9100 – Sisteme de Managementul Calităţii – Cerinţe pentru Organizaţiile din Aviaţie, Spaţiu şi Aparare, Rev. D / Sept. 2106
3. EASA/AV Part 21 - Aprobări de Certificare ale Organizaţiei de Proiectare şi Producţie/ 30.10.12
4. EASA/AV Part 145 – Aprobări de Certificare ale Organizaţiei de Reparaţii Avioane / 08.08.2014

Modul de transmitere a dosarului de candidatură:

Documentele solicitate prin anunţul de recrutare vor fi depuse pe adresa de e-mail: office@romaero.com sau la Registratura ROMAERO S.A., cel târziu până la data de 15.03.2017, ora. 12.00.

DATA SUSŢINERII CONCURSULUI: 22.03.2017.

RELAŢII SUPLIMENTARE la DEPT. R.U./Serviciul R.U.S.: tel. 5994011/int. 2139, 1151 şi pe site-ul societatii: www.romaero.com.

Regulamentul de concurs se găseşte pe pagina de internet a societăţii, www.romaero.com

Persoane de contact:
Marin ŞERBAN- Şef Serviciu RUS, tel: 0758226549
Mariana ION – inspector resurse umane, tel: 0758226544

BENEFICII OFERITE

- bonuri de masa

Romaero este o companie aerospatiala care integreaza in aceeasi locatie doua activitati majore: fabricarea de aerostructuri si intretinere si reparatii pentru aeronave de transport civile si militare. Este cea mai mare companie din Industria Aeronautica Romana, cu peste 90 de ani de traditie in acest domeniu si este situata langa Aeroportul Baneasa.