Reprezentant vanzari (materiale constructii)

SC GRUP MENATWORK SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivul postului: Realizarea planului de vanzari prin vanzarea directa de produse.

Identificarea de noi clienti si gestionarea relatiilor comerciale cu clientii existenti din zona alocata.

1. Prospecteaza piata, identificand clientii potentiali; culege informatii despre stadiul proiectelor lor;
2. Viziteaza clientii, acordand consultanta cu privire la oferta de produse si servicii ale societatii;
3. Negociaza termenii contractuali (conditiile de vanzare, conditii de livrare, modalitate de plata, termene de livrare si de plata, alte servicii) respectand procedurile de lucru interne;
4. Incheie contracte de vanzare – cumparare; urmareste derularea vanzarii bunurilor conform contractelor incheiate;
5. Asigura servicii postvanzare si de monitorizare a clientilor din portofoliu;
6. Asigura portofoliul de contracte si comenzi ferme de livrare a produselor oferite de firma, urmarind atingerea obiectivelor de vanzari (targete lunare);
7. Verifica stocurile pentru produsele solicitate de client;
8. Urmareste incasarea la termen a contravalorii produselor livrate, fiind responsabil de obtinerea instrumentelor de plata.

CERINTE

Profilul angajatului
1. Educatie: minim studii medii, preferabil studii superioare;
2. Cunostinte profesionale:
• Cunoasterea pietei constructiilor;
• Cunoasterea constructorilor din zona;
• Vanzare pe proiecte;
• Cunostinte de operare generala sub Windows - Microsoft Word/Excel, Internet Explorer;
• Cunostinte in domeniul vanzarilor, comunicarii si negocierii in afaceri;
3. Experienta:
• intr-un post similar (de preferat in activitatea de promovare si vanzare materiale de constructii, produse ceramice, solutii si sisteme pentru pardoseli etc);
• abilitati negociere si comunicare.
4. Caracteristici personale, aptitudini:
• Bun negociator, abilitati excelente de comunicare;
• Atitudine pozitiva, capabil sa lucreze intr-un mediu dinamic si concurential;
• Abilitati de construire si gestionarea relatiilor cu clientii;
• Spirit de echipa, sociabil;
• Motivatie, determinare, incredere in sine, putere de convingere;
• Initiativa; sa stie sa obtina rapid solutii la problemele ivite;
• Flexibilitate si capacitate de adaptare la schimbari;
• Capacitate de invatare si dezvoltare personala.
5. Alte cerinte:
• posesor de permis auto categoria B; disponibilitate pentru deplasari

BENEFICII OFERITE

De ce sa ne alegi pe noi ?

Pentru ca vei face parte dintr-un grup organizational puternic,unul dintre liderii din piata de profil;
Pentru ca vei lucra intr-un mediu placut, profesional ,dynamic;
Pentru ca noi chiar investim in dezvoltarea ta personala si profesionala;
Iti oferim pe langa salariu fix, bonuri de masa si bonus pentru depasire target (vanzari/incasari/mix produse) si bonus pentru fidelitate;
Iti punem, la dispozitie instrumentele de lucru necesare ( auto, telefon, PC, etc.).

Grup de companii cu activitate de productie si comert materiale pentru constructii (amenajari interioare,corpuri iluminat, vopsele, adezivi,gresie, faianta,pardoseli (parchet,PVC,mochete),gard plasa,usi glisante,obiecte sanitare,etc),echipamente HVAC,instalatii si echipamente electrice,echipamente pentru energie alternativa.
website: www.menatwork.ro., www.emenatwork.ro.