Reprezentant vanzari

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Administrează şi dezvoltă portofoliului de clienţi al firmei;
- Răspunde de prezentarea, promovarea şi vânzarea produselor în conformitate cu standardele şi politicile comerciale ale companiei;
- Participă la negocieri, la întocmirea contractelor, monitorizarea derulării şi finalizării acestora;
- Analizează permanent piaţa din domeniul comercializării mașinilor, echipamentelor de prelucrare țevi și table și propune soluţii eficiente în condițiile unei activități puternic concurenţiale;
- Răspunde de realizarea ofertelor tehnice și comerciale pe care le transmite solicitanților în cel mai scurt timp posibil;
- Raportează Directorului General situațiile privind stadiul derularii contractelor specifice departamenului și a altor activități desfășurate în cadrul departamentului;
- Organizează și participă, la demonstrații, atât la sediul clientului cât și la sediul firmei;
- Întocmește documentele necesare deplasărilor la care ia parte și materialele informative ce vor fi prezentate clienților;
- Adoptă măsuri pentru comunicarea eficientă cu clienţii, transmite și colectează chestionarele de măsurare a satisfacției clienților.
- Răspunde de corectitudinea informațiilor transmise către departamentele cu care colaborează în vederea finalizării contractelor/activităților clienților aflați în portofoliul său;
- Răspunde de informarea clienților si a posibililor clienți cu privire la campaniile promoționale desfăsurate de firma;
- Răspunde de urmărirea încasării sumelor datorate de către clienţi şi de transmiterea documentelor de vânzare;
- Răspunde de soluționarea reclamațiilor clienților;

CERINTE

- Abilități de conducere , abilități de învățare ;
- Spirit de organizare, spirit de echipă ; gândire practică și inovativă ;
- Capacitate de analiză și sinteză ;
- Abilități de dialog, posibilități de comunicare cu persoane fizice, organizații și personalul firmei ;
- Cunostințe de operare calculator (E-mail, Office, Internet) ;
- Cunostințe medii spre avansat limba engleză (scris/vorbit/citit) ;
- Capacitate de a-și asuma răspunderi ;
- Disponibilitate la program prelungit și deplasări ;
- Abilități de negociere , putere de convingere ;
- Loialitate, confidențialitate ;
- Permis categoria B

BENEFICII OFERITE

- Telefon
- Masina
- Laptop