Administrator Baza de Date

ighi print

Job expirat

RESPONSABILITATI

Proiecteaza si documenteaza arhitectura bazelor de date.
Administreaza toate bazele de date ale companiei şi asigura instalarea si mentenanta acestora;
Implementeaza solutiile de backup pentru bazele de date;
Defineste, elaboreaza si trimite spre aprobare procedurile referitoare la backup-urile bazelor de date;
Intocmeste documentatia aferentă bazelor de date si de cea privitoare la modificari efectuate pe acestea;
Creeaza si administreaza utilizatorii bazelor de date;
Asigura gestionarea licentelor pentru bazele de date;
Asigura aplicarea politicilor interne de securitate in bazele de date;
Creeaza schemele, tabelele, procedurile si drepturile de acces ale bazelor de date;
Analizeaza si sustine cerintele de capacitate si performanta;
Analizeaza, consolideaza si ajusteaza bazele de date pentru o eficienta optima;
Monitorizeaza disponibilitatea sistemelor si a platformelor;
Controleaza utilizarea resurselor de către utilizatori;
Controleaza operatiile de backup, clustering, oglindire, replicare si reluare in caz de nereusita;
Restaureaza si recupereaza bazele de date alterate;
Instaleaza si testeaza upgradari si corectii.

CERINTE

Cunostinte de administrare MySQL, Linux – reprezinta un avantaj;
Cunostinte MsSQL Server 2000/2005/2008, alte versiuni superioare;
Cunostinte avansate baze de date relationale;
Cunostinte de proiectare si interogare a bazelor de date relationale;
Cunostinte Windows XP, Vista, 7;
Cunostinte MS Office (Access, Excel).

DESCRIEREA FIRMEI

Grafica si web