Presales Consultant

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Ca si consultant tehnic in vanzarea de solutii, responsabilitatea principala va fi asigurarea suportului necesar echipei de vanzari pentru promovarea solutiilor aferente diviziei Business Solutions. In mod aditional, responsabilitatile de baza vor include:
Calificarea tehnica a oportunitatilor de afaceri;
Sprijina activitatea de vanzari la client prin realizarea de demonstratii, oferte tehnice si sedinte de preanaliza;
Indeplinirea obiectivelor financiare si operationale trasate la inceputul anului;

Descrierea postului:
1.Colaborarea stransa cu echipa de vanzari din organizatie pentru identificarea si calificarea oportunitatilor de afaceri.
2.Oferirea de consultanta tehnica clientilor interesati de solutiile companiei.
3.Intocmirea documentelor de tip chestionare de analiza a mediului IT al clientului, in vederea intelegerii cat mai exacte a nevoilor clientului si oferirea celor mai bune solutii.
4.Pregatirea si sustinerea de prezentari si demonstratii de solutii cu suportul echipei de consultanta precum si a echipei de produse din cadrul companiei.
5.Realizeaza ofertelor tehnice ca raspuns la cerintele clientilor potentiali sau ca raspuns la caietele de sarcini ale licitatiilor la care compania participa.
6.Realizeaza bugetari de solutie ca raspuns la solicitari venite de la departamentul de vanzari sau de la clienti.

CERINTE

Abilitati de comunicare si negociere.
Cunoasterea limbii engleze scris si vorbit este obligatorie.
Initiativa, persoana proactiva si energica.
Inovativ, orientat spre rezultate si gasirea solutiilor.
Capacitate de realizare si sustinere prezentari personalizate catre audienta cu profil mixt (business si tehnic).
Capacitate de a putea lua decizii in momente cheie si de a rezolva potentiale probleme.
Experienta concreta in ofertarea de solutii IT de business, similare celor promovate de catre divizia Business Solutions.

Alte cerinte:
Absolvent studii superioare.
Experienta de minim 3 ani in domeniul IT.
Pasiune pentru tehnologie, cunostintele legate de tehnologii IT (ex: Portal, ECM, BPM, SOA) dobandite prin cursuri sau certificari constituie un avantaj.
Recomandari de la clienti sau fosti angajatori constituie un avantaj.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).