PR & Marketing Communication Specialist

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Contribuie la definirea si realizarea strategiei de comunicare la nivel de companie;
• Pregateste materiale scrise pentru materialele de marketing (brosuri de produs, volante, pliante pentru evenimente etc), comunicarea de business, pagina web, newslettere, scrisori DM etc.
• Dezvolta articole, interviuri si studii de caz pentru cele mai importante implementari de solutii, servicii, produse realizate de companie si asigura publicarea acestora in mass media;
• Mentine relatia cu reprezentantii media;
• Documenteaza si pregateste materiale scrise pentru comunicarea interna;
• Mentine la zi informatiile prezentate pe pagina web a companiei, pe blog si paginile de social media ale companiei;
• Creeaza si publica continut pe paginile de social media ale companiei (Linkedin, Facebook, Twitter, Google+) si dezvolta strategii de comunicare si engage.

CERINTE

• Studii universitare finalizate in Comunicare si Relatii publice, Jurnalism, Marketing sau un domeniu inrudit;
• Experienta in scrierea de materiale de comunicare interna si externa - 3 - 5 ani experienta in relatii publice, media scrisa si online;
• Competente excelente de comunicare in scris si oral, in special in registrul business-to-business
• Cunoasterea si intelegerea detaliata a tendintelor si mediului economic care impacteaza activitatea companiei
• Experienta in lucrul cu agentiile de media si PR – minim 2 ani
• Experienta in comunicarea online, digital marketing, gestionarea de campanii in social media – minim 2 ani
• Competente lingvistice: engleza obligatoriu, nivel excelent – orice alta limba straina este un avantaj
• Spririt analitic, atentie la detalii, abilitatea de a lucra in termene stranse, pasionat, energic si focusat pe rezultate
• Cunostinte PC: Email, Internet, MS Word, si platforme Social Media.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).