OPERATOR CNC PRELUCRARE PRIN ASCHIERE DE MARE PRECIZIE

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

SCOPUL GENERAL AL POSTULUI:
Asigură operarea maşinilor cu comandă numerică în condiţii de siguranţă şi eficienţă, în conformitate cu specificaţiile şi procedurile companiei

RESPONSABILITATI:
-Ruleaza programul CNC pe masina cu comanda numerica prin aschiere de mare precizie (diamond turning), conform instructiunilor de operare si cu specificaţiile tehnice;
-Măsoară şi verifică piesele folosind instrumentele de masură, conform cerintelor si specificaţiilor tehnice;
-Anunţă imediat Coordonatorul atunci cand identifica probleme tehnice referitoare la funcţionarea/ operarea maşinii CNC;
-Asigură trasabilitatea produselor executate prin completarea fişei de prelucrare;
-Se asigura ca toate produsele executate în proces indeplinesc condiţiile de calitate şi specificatiile tehnice;
-Verifica periodic starea sculelor, dispozitivelor si verificatoarelor folosite, le pregateste pentru prelucrarea urmatorului reper si efectueaza curatirea acestora inainte de a le depozita in spatiul special amenajat;
-Asigura schimbarea sculelor si insertiilor;
-Pastreaza in bune conditii de functionare atat masina CNC pe care o opereaza, cat si sculele, dispozitivele si echipamentele pe care le utilizeaza;
-Asigura predarea locului de munca catre schimbul urmator, pentru continuarea lucrului in conditii optime;
-Efectueaza si pastreaza curatenia la masina CNC;
-Asigura TPM (mentenanta autonoma productiva) la masina CNC, executand activitatile referitoare la intretinerea masinii, in conformitate cu instructiunile de lucru incluse.

CERINTE

Cerinte:
- Inginer sau student al Institutului Politehnic;
- Cunostinte teoretice si practice de procedee de prelucrare prin aşchiere de mare precizie si a prevederilor standardelor tehnice, normelor şi normativelor în vigoare specifice proceselor de strunjire;
- Experienta relevanta de minim 5 ani, de preferabil in companii multinationale;
- Limba engleza - nivel mediu citit, vorbit;
- Operare PC – MS Office;
- Noţiuni de desen tehnic, de interpretarea sistemului de toleranţe;
- Cunostinte tehnice in vederea citirii desenelor de execuţie, a fişelor tehnologice, a planurilor de operaţii;
- Noţiuni de bază despre materiale, simbolurile acestora, caracteristici;
- Utilizarea şi întreţinerea SDV-urilor, a echipamentelor din dotare;
- Tipuri de aparate de măsură şi control, modul de utilizare a acestora;

Disponibilitate de lucru in 3 schimburi;

Abilitati personale:
- Capacitate de analiza si sinteza;
- Abilitati de comunicare, coordonare si lucru in echipa;
- Persoana dinamica, cu initiative si atitudine pro-activa.

Numai candidatii selectati vor fi invitati la interviu