Manager Sanatate si Securitate in Munca

Telekom Romania Communications S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

RAPORTEAZĂ: Director Servicii de Personal Romania/ Directia Executiva Resurse Umane Romania

LOCAŢIE: Bucuresti

SCOP: Coordoneaza activitatile legate de sanatate si securitate in munca din cadrul Grupului, in concordanta cu prevederile legale nationale in vigoare aplicabile, cerintele de business si politica de mediu, sanatate si securitate ocupationala, in vederea asigurarii respectarii cerintelor legale, prevenirii accidentelor de munca si imbolnavirilor profesionale.

RESPONSABILITATI:
- Coordoneaza evaluarea si masurarea riscurilor de accidentare si imbolnavire profesionala la nivelul companiei, propune si implementeaza masuri privind securitatea si sanatatea in munca;
- Consiliaza si asigura informatiile necesare tuturor salariatilor companiei cu functii de conducere in ceea ce priveste legislatia si politicile referitoare la securitatea si sanatatea in munca;
- Participa activ la organizarea si executarea Planului de Continuitate al companiei;
- Coordoneaza activitatile specifice de securitatea muncii si medicina muncii prin personalul dedicat din cadrul departamentului;
- Verifica respectarea programului de activitate pentru toti salariatii din subordine;

- Asigura desfasurarea sedintelor Comitetului de Securitate si Sanatate in Munca, urmareste intocmirea documentelor necesare conform legislatiei in vigoare, precum si implementarea masurilor propuse;

- Participa la stabilirea masurilor tehnico-organizatorice de prevenire, alarmare, interventie, evacuare si prim ajutor, la nivel de companie;

- Urmareste ca in cadrul Contractului Colectiv de Munca aplicabil, clauzele referitoare la securitatea muncii, la timpul de munca, regimul pauzelor, munca in schimburi si intensitatea muncii sunt in conformitate cu legislatia in vigoare si sunt corect implementate;

- Urmareste ca in cadrul Regulamentului Intern sa fie incluse prevederile strict necesare in domeniul securitatii si sanatatii in munca;

- Colaboreaza cu persoanele desemnate din cadrul companiei in vederea respectarii prescriptiilor ISCIR;

- Urmareste ca in fisele de post ale salariatilor companiei sa fie incluse atributiile si obligatiile referitoare la securitatea muncii, corespunzator functiei;

- Urmareste ca in cadrul conventiilor de lucru incheiate de companie cu terti, sa existe precizari clare privind raspunderile fiecarei parti referitor la respectarea regulilor de securitate a muncii;

- Aproba Bonurile de Consum si Bonurile de Transfer initiate in Oracle pentru articolele specifice activitatilor de sanatate si securitate a muncii;

- Urmareste indeplinirea obligatiilor ce revin companiei din Legea securitatii si sanatatii in munca precum si din toate actele normative ce guverneaza activitatea de securitate a muncii;
- Reprezinta compania in relatiile cu toate institutiile abilitate ale statului in domeniul securitatii si sanatatii in munca;
- Colaboreaza cu entitatile responsabile pentru documentarea, implementarea si mentinerea Sistemului de Management Integrat de Calitate, Mediu, Sanatate si Securitate Ocupationala;
- Asigura instruirea salariatilor nou angajati, a grupurilor de vizitatori, elevi, studenti, a personalului contractantilor, inainte de inceperea activitatilor
- Efectueaza inspectii in vederea verificarii conformarii cu cerintele legale si alte cerinte la care organizatia subscrie;
- Asigura informarea si instruirea continua a personalului din subordine, in vederea imbunatatirii performantelor individuale si realizarii obiectivelor;
- Cunoaste si respecta legislatia privind prelucrarea datelor cu caracter personal si protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronice;

CERINTE

Studii:
- Studii superioare in domeniile: stiinte ingineresti, stiinte agricole si silvice, cu diploma de licenta sau echivalenta, a ciclului I de studii universitare, studii universitare de licenta, ori a studiilor universitare de lunga durata sau absolvirea cu diploma de absolvire a studiilor universitare de scurta durata, de preferat in domeniul tehnic;

- Curs in domeniul securitatii si sanatatii in munca cu o durata de cel putin 80 de ore;
- Curs postuniversitar de evaluare a a riscurilor cu o durata de cel putin 180 de ore;

Experienţa în muncă:

- Minim 5 ani de experienta intr-un post similar.

- Minim 3 ani experienta manageriala

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
- Cunostinte de legislatie aplicabila in domeniul securitatii in munca, sanatatii ocupationale si protectiei mediului.

- Cunostinte de evaluare a riscurilor si a activitatii de prevenire, in cazuri de urgenta (planuri de urgenta, de evacuare, prim ajutor) in domeniul securitatii si sanatatii in munca.

- Cunostinte bune Ms Office

- Initiativa si Integritate;

- Abilitati de comunicare si relationare;

- Capacitate de analiza si sinteza;

- Atentie la detalii;

- Orientare spre client si rezultate;

- Cunosterea limbii engleza - este considerata un avantaj;

- Permis de conducere – categoria B

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii.

Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste 143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.