MANAGER COMERCIAL PROPRIETATI IMOBILIARE

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Este responsabil pentru intocmirea documentatiilor, emiterea si obtinerea aprobarilor necesare conform documentelor statutare si reglementarilor interne pentru operatiunile care apartin Departamentului Comercial Proprietati Imobiliare Romania;
- Administreaza portofoliul contractelor in derulare, face analize de portofoliu si face propuneri pentru maximizarea valorii activelor imobiliare;
- Este responsabil de negocierea tranzactiilor imobiliare cu respectarea procedurilor si politicilor interne, precum si cea a legislatiei aplicabile; coordoneaza activitatea de recuperare debite, fiind raspunzator de reducerea volumului de debite inregistrat de clientii beneficiari ai spatiilor companiei;
- Intocmeste bugetul de venituri si cheltuieli si este responsabil de implementarea si realizarea lui;
- Monitorizeaza activitatile legate de plati si incasari, vizeaza documente financiare cu impact in inregistrarile contabile certificand prin semnatura corectitudinea datelor precum si reconcilieri periodice cu departamentul financiar;
- Coordoneaza actiunile de indeplinire a obiectivelor operationale si financiare propuse, cu scopul de a realiza obiectivele si indicatorii de performanta (KPI) stabiliti;
- Asigura corespondenta cu autoritatile locale si centrale specifice activitatii, cu proprietarii si chiriasii spatiilor;
- Gestioneaza relatia cu partenerii (brokeri, consultanti etc);
- Se asigura ca toate cladirile proprietate si spatiile inchiriate au asigurare corespunzatoare si valabila;
- Se asigura de acuratetea si actualitatea inventarului spatiilor si propune solutii de optimizare;
- Propune tranzactii de achizitii si vanzari active imobiliare in scopul eficientizarii portofoliului si a maximizarii indicatorilor financiari;Emite analize cu caracter oficial la cererea conducerii prin respectarea regulilor si procedurilor interne, centralizand si sumarizand informatiile asa cum au fost solicitate;
- Pregateste prezentari oficiale referitoare la activitatea Departamentului pe care il coordoneaza si le sustine in fata superiorilor;
- Identifica laturile vulnerabile ale activitatii structurii pe care o coordoneaza si foloseste informatiile din analize pentru a propune solutii de ameliorare si/ sau eliminare a acestora;
- Participa in comisiile de inventariere mijloace fixe si obiecte de inventar, in comisiile de receptii finale lucrari de investitii in curs, in comisiile de propunere si avizare a scoaterii din functiune, dezmembrare si casare a bunurilor;
- Participa la activitati privind dezvoltarea si implementarea bazei de date aferenta Diviziei Proprietati Imobiliare;
- Analizeaza procesele de lucru din zona de responsabilitate si propune imbunatatiri ale acestora, inclusiv cele referitoare la resurse;
- Asigura actualizarea documentatiei din aria de responsabilitate (politici, obiective, manuale, proceduri operationale si instructiuni de lucru, programe, planuri etc).
- Monitorizeaza intretinerea site-ului intern Proprietati Imobiliare prin furnizarea, in forma agreata, a informatiilor necesare respectiv actualizarea acestuia ori de cate ori se impune acest lucru.
- Aproba si dezvolta cadrul de lucru (procesele, procedurile, instrumentele si ierarhia necesare desfasurarii activitatilor si modul de relationare cu celelalte functiuni);
- Prospecteaza piata de profil (rapoarte, cercetari, studii fezabilitate etc), propune si implementeaza planul de marketing customizat pe fiecare tip de activ, in vederea valorificarii oportunitatilor imobiliare in vederea optimizarii continue a randamentului portofoliului imobiliar al companiei si a reducerii costurilor operationale;

CERINTE

- Studii superioare (de preferat in domeniul economic/ tehnic);
- Experienta de 4 -5 ani intr-o pozitie manageriala;
- Experienta de minimum 5 ani in domeniul imobiliar (inchirieri, vanzari, proiecte de dezvoltare imobiliara), preferabil in corporatii multinationale

Cunostinte, aptitudini si abilitati:
- Cunostinte de structurare a tranzactiilor imobiliare pe portofolii si active complexe;
- Cunostinte de legislatie aferente tranzactiilor specific;
- Buna cunoastere a mediului concurential de afaceri;
- Cunostinte limba engleza: scris si vorbit nivel avansat;
- Abilitati operare PC si de lucru cu diverse programe: Word, Excel, Power Point, MS. Project, Visio;
- Etica si integritate;
- Abilitati de negociere de tranzactii complexe pe piata imobiliara;
- Capacitatea de a realiza obiectivele asumate si aflate in aria sa de responsabilitate;
- Abilitati organizatorice deosebite in situatiile de criza sau de lucru sub presiunea timpului;
- Flexibilitate, seriozitate, orientare spre munca in echipa;
- Gandire strategica, orientare catre rezultate, orientare catre client;
- Excelente abilitati de comunicare verbala si in scris;
- Capacitatea de a organiza si coordona, de dezvoltare sarcini de lucru specifice si alocare responsabilitati in cadrul structurii coordonate;

Numai candidaţii selectaţi vor fi contactaţi!

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...