Kinetoterapeut

CENTRUL MEDICAL POLIMED SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

ATRIBUŢIILE POSTULUI

- desfăşoară activităţi de asistenţă kinetică, profilactică şi de recuperare motorie;
- evaluează starea generală a pacienţilor din punct de vedere anatomo-funcţional şi furnizează medicului specialist informaţiile relevante;
- evaluează activităţile zilnice şi testează activitatea musculo-articulară a pacienţilor/clienţilor în scopul identificării deficitului funcţional sub aspect motric;
- analizează indicaţiile medicului specialist pentru fiecare caz în parte şi participă împreună cu echipa medicală la consultaţiile şi reexaminările periodice ale pacienţilor;
- elaborează planuri terapeutice individuale bazate pe programe de exerciţii fizice statice şi dinamice şi stabileşte etapele planului terapeutic de recuperare în conformitate cu diagnosticul clinic;
- aplică programe de recuperare medicală care urmăresc refacerea unor funcţii diminuate, creşterea nivelului funcţional sau realizarea unor mecanisme compensatorii în situaţii de readaptare musculară;
- evaluează şi monitorizează evoluţia pacienţilor şi eficienţa tratamentului aplicat;
- completează foaia de observaţie clinică utilizând codurile specifice procedurilor în conformitate cu sistemul DRG şi informează corpul medical asupra evoluţiei stării de sănătate a pacienţilor;
- identifică şi dezvoltă planuri alternative de tratament pentru pacienţii cu progrese lente;
- comunică, în scop terapeutic, cu echipa medicală şi familia pacienţilor;
- stabileşte setul de exerciţii fizice specifice pentru pacienţii care părăsesc instituţia medicală, explică mişcările care urmează a fi realizate şi arată modalitatea de execuţie a acestora;
- discută cu clienţii despre scopul vizat şi se informează asupra stării generale de sănătate a acestora pentru a preîntâmpina eventuale riscuri sau accidente;
- face recomandări cu privire la tipul de exerciţii fizice adecvate ţinând cont de starea generală de sănătate a clienţilor;
- explică clienţilor rolul exerciţiilor recomandate şi demonstrează modalitatea de execuţie a acestora;
- asigură aplicarea măsurilor de igienă şi protecţia muncii în bazele de tratament fizic şi recuperare;
- sa anunţe de îndată administratorul orice neregula constatată;
- să manifeste disponibilitate către dialog, receptivitate, calm, tact in relaţiile de serviciu;
- sa răspundă la toate solicitările venite din partea conducerii pentru îndeplinirea unor sarcini conforme fisei postului;
- sa manifeste grijă deosebită in mânuirea si utilizarea materialelor si echipamentelor pe care le are in primire pentru a evita avarierea, distrugerea sau pierderea lor;
- sa fie cinstit, loial si disciplinat dând dovada in toate împrejurările de o atitudine civilizata si corecta fata de toate persoanele cu care vine in contact;
- sa respecte cu stricteţe regulile de protecţie a muncii si P.S.I. din obiectivul unde desfăşoară serviciul;
- angajatul trebuie sa utilizeze, potrivit instrucţiunilor de utilizare a substanţele periculoase, instalaţiilor ,utilajele, maşinile, aparatura si echipamentele de lucru;
- sa acorde ajutor, atât cat este raţional posibil, oricărui alt salariat, aflat intr-o situaţie de pericol;
- angajatul va desfăşura activitatea in aşa fel încât sa nu expună la pericole de accidentare sau îmbolnăvire profesionala persoana proprie sau alţi angajaţi, in conformitate cu pregătirea si instruirea in domeniul protecţiei muncii primita de la angajatorul sau;

CERINTE

OBIECTIVE DE PERFORMANTA:

- cunostinte si experienta;
- complexitate, creativitate si diversitatea activitatilor;
- judecata si impactul deciziilor;
- influenta, coordonare si supervizare;
- contacte si comunicare;
- conditii de munca;
- incompatibilitati si regimuri speciale;
- respectarea termenelor de indeplinire a sarcinilor;
- integrare in echipa;
- stapaneste tehnicile de lucru legate de functie;
- defineşte rolul protecţiei muncii.

CENTRUL MEDICAL POLIMED, ofera asistenta medicala integrala prin cabinetele si laboratoarele proprii, dotate cu aparatura de investigatii de ultima generatie si deservite de un personal calificat, asigurand o gama completa de servicii medicale. In cadrul consultatiilor, se pot efectua la indicatiile medicului, analize de laborator, ecografii, EKG, monitorizare Holter, audiometrii, spirometrii.

Echipamentul modern de diagnostic si de laborator precum si personalul medical calificat în diferite specialitati recomanda policlinica noastra ca unul din centrele medicale in care activitatea medicala se desfasoara la inalte standarde. In structura CENTRUL MEDICAL POLIMED exista doua POLICLINICI aflate in Bucuresti.

Principalii beneficiari ai serviciilor noastre sunt persoanele fizice sau societatile comerciale cu care suntem in relatie contractuala de prestari servicii medicale. Calitatea serviciilor si timpul de raspuns foarte scurt al prelucrarii probelor, a facut ca un numar important de medici de familie si medici de specialitate sa prefere colaborarea cu laboratoarele noastre.

CENTRUL MEDICAL POLIMED vine in intimpinarea solicitarilor pacientilor de a beneficia de servicii medicale, gratuite, pe baza biletului de trimitere de la medicul de familie, sau specialist, intrucat avem contract cu CASMB si OPSNAJ.