EXECUTOR BANCAR- JURIST COLECTARE CREANTE (CONSILIER JURIDIC)- data incepere activitate 1 IUNIE 2014

ACTIV RECRUITMENT GRUP

Job expirat

RESPONSABILITATI

•Asigura implementarea procedurilor de executare silita şi recuperare a creditelor neperformante;
•Pune in executare titlurile executorii apartinand societatii;
•Efectueaza actele de executare necesare in toate formele de executare silita prevazute de Codul de procedura civila si de alte dispozitii legale aplicabile în materie;
•Notifica actele judiciare si extrajudiciare;
•Comunica actele de procedura;
•Recupereaza pe cale amiabila creantele institutiei creditoare;
•Intocmeste procesele-verbale de constatare in cazul ofertei reale, urmate de consemnarea sumei de catre debitorul urmarit, potrivit dispoziţiilor Codului de procedura civila;
•Intocmeste, potrivit legii, protestul de neplata a biletelor la ordin si a cecurilor, dupa caz;
•Constata starea de insolvabilitate a debitorului urmarit;
•Efectueaza orice alte acte sau operatiuni prevazute de dispozitiile legale, aplicabile executarii titlurilor executorii apartinand institutiilor creditoare;
•Arhiveaza documentele de lucru;
•Participa la intocmirea procedurilor de lucru, implicindu-se in proiectele derulate in cadrul departamentului;
•Participa la formarea noilor colegi;
•Participa la activitatile de parametrare/dezvoltari informatice legate de aplicatia de gestiune;
•Indeplinirea altor sarcini specifice domeniului de activitate, stabilite de conducere;
•Cunoaste si respecta procedurile, normele de lucru si regulamentele de functionare ale firmei;
•Efectueaza controlul de nivel 1 conform celor stabilite cu auditul intern si arhiveaza rezultatele verificarilor;
•Pastreaza secretul profesional in relatia cu clientela, pastreaza confidentialitatea asupra tuturor informatiilor aflate la dispozitia sa, care privesc persoana, patrimoniul, activitatea, relatiile personale sau de afaceri ale clientilor, contractele incheiate cu clientii sau serviciile prestat pentru acestia;
•Participa la orice activitate legata de buna desfasurare a activitatii societatii.
•Sesizeaza imediat superiorul ierarhic, sau in lipsa acestuia Directorul General, orice risc ce ar putea aduce prejudicii societatii.

CERINTE

Vechime minim 2 ani pe un post similar: EXECUTOR BANCAR
Vechime in domeniul juridic min 5 ani
Cunostinte de utilizare a calculatorului (MS Office) nivel mediu

DESCRIEREA FIRMEI

www.activrecruitment.ro

Servicii de recrutare si selectie personal, executive search, head-hunting, evaluare psiho-profesionala, outplacement si consultanta in domeniul resurselor umane. Servicii personalizate, pentru a se potrivi cu fiecare dintre cerintele specifice ale partenerilor nostri.

Ceea ce ne diferentiaza de concurenta este pasiunea pentru domeniul resurselor umane!