Java Developer

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Cunostinte avansate de programare orientata obiect (POO)
• Cunostinte dezvoltarea de algoritmi, principiile programarii orientate pe obiecte si design patterns.
• Cunostinte tehnologiile web HTML, CSS, JavaScript, AJAX. Este utila experienta in PostgreSQL/SQLite/H2, JasperReports/Birt, cunoasterea de HTML, CSS, JavaScript, AJAX, Vaadin, Spring, Struts, GWT, sau alte GUI Frameworks (aceste certificari NU sunt obligatorii).

CERINTE

• Sa analizeze impreuna cu designerul aplicatiilor cerintele de la clienti/ de la alti colegi care folosesc aplicatiile dezvoltate
• Sa stabileasca de comun acord cu designerul modul in care va arata interfata grafica si cum se va face schimbul de date intre backend si frontend (protocol si continutul datelor) + detalii de implementare.
• Sa realizeze designul structurilor de date care mentin configuratia in baza de date si a structurilor de date care ajuta la o functionare eficienta a aplicatiei.
• Sa implementeze functiile de acces la baza de date
• Sa faca dezvoltarea de business logic pentru fiecare functionalitate in parte. Poate presupune de exemplu transmisia de date de la/catre un senzor sau prelucrarea unor date deja existente.
• Sa realizeze implementarea functiilor de transmisie a datelor catre frontend.
• Sa introduca setul de date initial in baza de date, prin scripturi SQL sau funcii specifice de persistenta.
• Pe parte de frontend, trebuie sa se realizeze: preluarea datelor de la backend, designul componentelor din interfata si a structurilor de date necesare, afisarea/prelucrarea datelor (pot fi formulare web sau rapoarte de date, create in Birt/Jasper Reports), transmisia datelor modificate catre backend.
• Este responsabil cu scrierea de teste automate care sa dovedeasca atat functionare corecta cat si performanta a aplicatiei/functionalitatii implementate.

BENEFICII OFERITE

Compania angajatoare activeaza in domeniul monitorizarii mediului in RO.