INGINER VANZARI INSTALATII TERMICE/CLIMATIZARE

CALOR SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivele postului
- Realizarea planului de vânzări în zona alocată;
- Identificarea de noi clienţi ;
- Creşterea cotei de piaţă a produselor importate şi distribuite de către Angajator;

Descrierea sarcinilor / atribuţiilor / activităţilor postului
- Realizează planul lunar de vânzări.
- Prezintă şi promovează direct produsele la sediu sau pe teren către persoanele din conducerea unor firme de profil-montaj instalaţii, comerţ, construcţii, proiectare ;
-Realizează oferte pentru clienţii potenţiali şi cei existenţi / Întocmeşte oferte tehnico-comerciale pentru echipamentele termice/climatizare dupa dimensionarea şi alegerea echipamentelor şi instalaţiilor termice/climatizare necesare potenţialului client;
- Prospectează în permanenţă piaţa în vederea identificării de noi clienţi şi a creşterii cotei de piaţă a produselor / serviciilor în zona în care acţionează.
- Menţine permanent legătura cu clienţii existenţi pentru fidelizarea acestora, urmăreşte continuu contractele şi performantele clienţilor din portofoliu.
- Urmăreşte încasarea comenzilor/bonitatea clienţilor şi face propuneri pentru acordarea de eventuale discounturi sau amânări de plată pentru clienţii fideli.

CERINTE

- Studii superioare tehnice (Instalaţii pentru Construcţii (UTCB), Maşini termice, Energetica, Electrotehnica, TCM, Automatică-POLITEHNICA) ;
- Experienţa în domeniul instalaţiilor termice/climatizare minim 5 ani ;
- Experienţă în ofertare (poziţie similară a postului inginer de vânzări la o firmă cu profil comparabil cu cel al CALOR SRL) şi/sau în execuţie ;
- Cunoasterea uneia sau unora din limbile straine menţionate - constituie un avantaj ;
- Cunoştinţe solide operare PC (Word, Excel) ;
- Seriozitate , Capacitate de muncă ridicată (inclusiv în condiţii de stres ) ;
- Inteligenţă nativă, simţ tehnic, capacitate de memorare, Sinteză şi Analiză ;
- Personalitate energică şi flexibilă ;
- Capacitate rapidă de asimilare cunoştinţe tehnice noi ;
- Înalte criterii etice si morale;

CRITERII DE ELIGIBILITATE OBLIGATORII :
- Domiciliul stabil în Bucureşti ;
- Studii superioare în domeniul tehnic ;
- Carnet de conducere: categoria B ;
- Disponibilitate de deplasare pe teritoriul României la clienţii firme de profil (până la max. 30% din timpul de lucru) şi de încadrare / compatibilitate cu cerinţele postului ;
- Rabdare, Abilitati de comunicare, Aptitudini în Vânzări,

BENEFICII OFERITE

Beneficii:
- mediu de lucru profesionist
- echipa tanari si energica
- posibilitati de dezvoltare personala si profesionala
- pachet salarial atractiv (salariu fix motivant + comision)
- telefon mobil

Firma activeaza in domeniul comercializarii echipamentelor de incalzire, racire, ventilatii, aer conditionat, piscine.