Inginer Vanzare/Ofertare curenti slabi (sisteme de securitate, detectie incendiu, voce date))

QLT

Job expirat

RESPONSABILITATI

Experienta in ofertare / vanzare sisteme de securitate / detectie incendiu, in cel putin o companie de profil;
Studii superioare – facultatea de inginerie electrica, automatica si calculatoare, electronica, telecomunicatii si IT, facultatea de instalatii – focalizat pe curenti slabi;
Cunoştinţe operare PC (abilitati bune in utilizare Excel);
Foarte buna capacitate de relationare;
Cunoasterea pietei de curenti slabi si a principalilor actori din piata;
Cunoasterea legislatie privind achizitiile publice si a celei privind sistemele de securitate / detectie incendiu;
Cunoastere limbă engleză (citit, scris, vorbit);
Permis conducere categoria B.

CERINTE

Business development
Identifica oportunitati de business;
Participa la prezentarea solutiilor tehnice in cadrul intalnirilor cu potentialii clienti;
Promoveaza solutiile / serviciile companiei;
Informat permanent despre stadiul pietei ( proiecte in dezvoltare/ in ofertare, competitie, potentiali investitori etc.);
Dezvoltarea portofoliului de clienti.
Elaborarea ofertei tehnice si financiare
Analizeaza documentatia de ofertare;
Identifica solutia tehnica optima;
Identifica furnizori si solicita oferte; analizeaza preturile din ofertele primite, selecteaza echipamentele si calculeaza costurile ofertei;
Intocmeste Business Plan-ul (Bugetul) pentru fundamentarea strategiei de pret;
Elaboreaza descrierea solutiei tehnice; completeaza fisele tehnice pentru echipamentele ofertate;
Pregatirea documentelor de calificare conform procedurii de ofertare;
Intocmeste propuneri de reducere a costurilor si optimizeaza oferta inainte de transmiterea la beneficiar.
Account management
Asigura managementul principalelor conturi;
Participa la intocmirea planului de vanzari si urmareste indeplinirea obiectivelor de vanzari;
Intocmeste rapoarte privind clientii, concurenta, evolutia pietii;
Analizeaza proiectul de contract si participa la negocierea acestuia;
Asigura suport tehnic pentru managerul de proiect in implementarea solutiei tehnice ofertate.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial motivant, negociabil in functie de nivelul profesional;
Contract perioada nedeterminata;
Posibilitati reale de dezvoltare profesionala.

Detalii: www.qlt.ro

Identificam, selectionam si recomandam candidati talentati prin care companiile se pot dezvolta.

Oamenii fac diferenta, iar succesul unei companii este garantat doar de calitatea oamenilor integrati in companie.