Inginer sistem IT - Operaţiuni Desktop

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Se constituie în nivel 2 de suport;
• Rezolvă efectiv incidentele/cererile de servicii ale clientului intern si ICT;
• La cerere oferă consultanţă tehnică pentru probleme legate de proiectare reţea, implementare şi interconexiuni cu alte medii de calcul;
• Monitorizează şi evaluează utilizarea şi randamentul reţelei, pentru a asigura o funcţionare adecvată a reţelei şi niveluri înalte de utilizare a resurselor reţelei IT;
• Redactează prognoze de uz local pentru consumabile şi piese de schimb, apoi le prezintă sefului de compartiment;
• Contribuie efectiv la optimizarea si automatizarea fluxurilor si procedurilor de lucru interne RTc si client ICT;
• Soluţionează cererile aprobate pentru accesul utilizatorilor din Companie la servicii şi echipamente IT conform solicitarilor;
• Respectă Politicile de Securitate a Companiei şi a Divizie;
• Asigură confidenţialitatea, integritatea, securitatea şi disponibilitatea datelor şi informaţiilor;

CERINTE

• Studii superioare finalizate cu licenta (diploma universitare).
• Experienţă de 1-2 ani în domeniul IT, relevantă pentru cerinţele postului
• Experienţă în operare şi administrare sisteme de operare Windows, Linux;
• Cunoştinţe avansate de software înrudite cu sistemele de operare desktop (Windows XP, Windows 7 / 8,etc);
• Cunoaşterea protocoalelor TCP/IP;
• Înţelegere generală a sistemului de funcţionare, ambient reţea, platformă hardware şi/sau domeniu de aplicaţie;
• Cunoştinţe temeinice de configurare echipamente de reţea L2/L3;
• Cunoştinţe de hardware (componente, periferice);
• Cunoştinţe practice de software Office (Word, Excel, Power Point);
• Experienţă în configurarea şi securitatea poştei electronice;
• Posibilitatea de a explica efectiv noţiuni tehnice de IT şi de a răspunde întrebărilor divereselor grupuri de clienţi interni;
• Posibilitatea de a citi şi interpreta documente ca manuale de instalare, materiale despre computere şi pe cele de referinţă;
• Cunoştinţe de verificare şi validare sisteme;
• Bună comunicare in limba engleză(interfaţa directă cu clienţii interni si externi ICT);
• Carnet de conducere categoria B;
• Orientare spre client si lucru in echipa;
• Persoană organizată şi proactivă;

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...