Operator CNC / Operator asamblare

SC OPHIR OPTICS SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

ATRIBUTII SI RESPONSABILITATI
• se informează permanent şi îşi însuşeşte parametrii şi normele tehnice de realizare a lucrărilor, tipurile şi parametrii funcţionali ai utilajelor, tipurile de lucrări, materiile prime şi materialele de bază folosite;
• cunoaşte modul de programare şi funcţionare a utilajelor cu comandă numerică, echipamentelor, sculelor, dispozitivelor şi verificatoarelor utilizate;
• interpretează şi citeşte dimensiunile cotate într-un desen de ansamblu sau de execuţie;
• urmăreşte permanent aplicarea parametrilor de calitate impuşi prin procedurile specifice sau prin instrucţiunile tehnologice;
• consemnează eventualele neconcordanţe-neconformităţi de ordin calitativ sau de timp de preluare-prelucrare-predare şi de raportare a activităţii;
• pregăteşte utilajele, instalaţiile şi echipamentele la sfârşitul schimbului de lucru corespunzător instrucţiunilor de lucru, în vederea continuării în schimbul următor a lucrărilor şi operaţiilor planificate pentru execuţie;
• identifică necesarul de instruire propriu în funcţie de cerinţele şi domeniul de activitate al societăţii;
• identifică şi participă la diverse forme de pregătire profesională (cursuri, seminarii etc.) pentru dobândirea de noi cunoştinţe în funţie de necesităţile de instruire identificate.
• remediază atunci când este competent sau raportează defecţiunile / disfuncţionalităţile constatate personalului de întreţinere – reparaţii în vederea remedierii;
• consemnează la sfârşitul turei starea tehnică a utilajului;
• verifică cu etaloane, la microscop, sau direct vizual - calitatea suprafeţelor prelucrate, conform instrucţiunilor tehnologice;
• verifică cu verificatoare specifice cotele pieselor prelucrate comparându-le cu cele înscrise în documentaţie.

Candidatii selectati vor beneficia de instruire ref la echipament sau la operatiile ce trebuiesc executate.
Numai candidatii selectati vor fi invitati la un interviu

CERINTE

CERINŢELE POSTULUI : min 5 ani in posturi similare
Cunoştinţe : tehnice solide, proceduri specifice de lucru şi ordinea de execuţie a acestora, tipuri şi parametri funcţionali ai utilajelor şi sdv-urilor, documentaţia tehnică a acestora.
Deprinderi : analiză şi atenţie la detalii, capacitatea de a sesiza defectele, lucrul în echipă, îndemânare, precizie, rigurozitate, perseverenţă, folosirea terminologiei de specialitate, deţinerea abilităţilor fizice necesare îndeplinirii atribuţiilor din prezenta fişă.
Alte cerinţe : responsabilitate,echilibru şi stăpânire de sine, corectitudine, capacitate de lucru în condiţii de stres, preocupare pentru perfecţionarea pregătirii profesionale.

BENEFICII OFERITE

Se ofera un pachet salarial atractiv, instruire permanenta, posibilitatea de a promova.

DESCRIEREA FIRMEI

Unitate de productie - zona industriala