Inginer Distributie Semnal si Operare Platforme

Telekom Romania Communications S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

SCOP:
Rezolva problemele ivite in cadrul platformelor Headend TV (DTH, IPTV, CATV, DVB-C) sau in relatia cu clientii, utilizand tehnici operationale (proceduri si instructiuni de lucru, etc.), ofera recomandari operative luand in considerare aspectele tehnice si financiare, precum si nevoile clientilor, in limitele competentelor

Responsabilităţi:
o Configureaza echipamentele de baza din cadrul platformelor Headend TV pentru a furniza procese specifice, activare de servicii, intretinere corectiva si de prevenire, cu scopul de a oferi servicii de calitate;
o Desfasoara proceduri de managementul schimbarii (CRM) si incidentei pentru a asigura integritatea, disponibilitatea si performanta sistemului;
o Monitorizeaza echipamentele de retea cu scopul de a identifica si elimina disfunctionalitatile care pot aparea si pot conduce la intreruperi si agravari in furnizarea serviciilor catre clienti;
o Asigura suport si coopereaza cu alte structuri din cadrul organizatiei pentru interventii operative si rezolvarea problemelor;
o Utilizeaza aplicatii specifice pentru a repara intreruperile in cadrul intervalelor de timp specificate in procedurile operationale;
o Opereaza si configureaza securitatea pentru elementele retelei cu scopul de a se supune politicilor de securitate si pentru a asigura functionalitatea serviciilor;
o Elaboreaza rapoarte solicitate de catre superiorul direct sau de catre inginerul senior.

CERINTE

o Cunostinte tehnice specifice domeniului TV – nivel mediu ;
o Cunostinte de operarea si intretinerea echipamentelor de televiziune;
o Cunoştinţe specifice în sisteme de transmisie video digitală ( DVB-S, DVB-S2, MPEG-2, MPEG-4) – nivel mediu;
o Cunostinte de limba engleza - nivel mediu;
o Aptitudini analitice si de sinteza;
o Rapiditate si acuratete in decizii;
o Rezistenta la stres;
o Capacitate de lucru in echipa;
o Bune abilitati de comunicare;
o Atitudine proactiva si initiativa;
o Orientare catre client si rezultate.

Studii:
o Studii superioare tehnice - Electronica si Telecomunicatii, Automatica.

Experienţa în muncă:
o Minim 3 ani de experienta relevanta in domeniul TV;
o Experienta relevanta in sistemele relationate cu retelele pentru care se face operarea si intretinea si a elementelor de retea;
o Certificările CCNA constituie un avantaj.

Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii.

Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste 143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.