Inginer Dezvoltare Retea Optica Nationala

UPC Romania S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Urmareste permanent gradul de incarcare si de performanta a retelei optice nationale in raport cu indicatorii de calitate stabiliti si propune solutii eficiente pentru mentinerea acestor indicatori
Desfasoara activitati legate de dezvoltare a retelei prin proiectarea, planificarea si coordonarea implementarii proiectelor aferente retelei optice nationale a UPC Romania
Asigura un nivel sporit de expertiza tehnica in departamentul tehnic pentru tehnologiile de transport optic national
Comunica permanent cu Centrul de Competenta European al UPC Broadband in vederea alinierii proiectelor de dezvoltare a retelei optice nationale la strategia de dezvoltare stabilita de catre centru
Face propuneri pentru imbunatatirea, dezvoltarea si intretinerea retelei optice nationale precum si a solutiilor pentru clientii de business

CERINTE

O foarte buna cunoastere a tehnologiilor optice de transport in comunicatii (SDH, CWDM, DWDM), a parametrilor de performanta a unui tronson optic si a platformelor de management asociate
Experienta de minim 2 ani de proiectare, dezvoltare, implementare sau suport pentru retele mari de transport optic nationale
Cunostinte limba engleza nivel avansat
Bune abilitati de lucru cu calculatorul: Visio, Excel, Word, PowerPoint, Outlook, precum si a produselor soft de administrare si monitorizare a echipamentelor de transport comunicatii pe suport optic
Spirit de initiativa, de echipa, proactivitate ; orientare catre rezultate; eficienta; rezolvarea problemelor si depasirea obstacolelor ce apar

UPC este una dintre cele mai dinamice companii multinationale din industria de comunicatii prin cablu din Romania. UPC face parte din Liberty Global, Inc. (LGI), unul dintre liderii mondiali in furnizarea de servicii de televiziune, voce si date, cu operatiuni in 16 tari, 10 dintre acestea din Europa. Prezenta in Romania inca din 1992, UPC este pregatita sa ofere servicii moderne in banda larga la nivel national: televiziune analogica si digitala, internet de mare viteza, servicii competitive de telefonie digitala.