Inginer de Sistem Senior - Departament Servere Windows si Servicii Infrastructura

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigură disponibilitatea serviciilor şi serverelor de infrastructură IT din aria de competenţă
Asigura suport tehnic hardware si software la nivel de sistem de operare Windows si a serviciilor de infrastructura IT (AD-DS, FileSharing, FTP, DNS, DHCP, Mail, Proxy, Antivirus, Antispam), a infrastructurii de virtualizare (Hypervisor – VMware, XEN Servers,Hyper-V si Citrix – XenApp, XenDesktop) si a infrastructurii de mail (Microsoft Exchange 2010)
Rezolvă incidentele şi problemele serviciilor IT din aria de competenta conform SLA
Rezolvă cereri de servicii IT din aria de competenta
Efectueaza monitorizarea, administrarea si maintenanta sistemelor de infrastructura IT din aria de competenta
Participă la implementarea proiectelor IT din aria de competenţă
Întocmeşte şi întreţine documentaţia privind activităţile de rutină pentru operarea sistemelor (întreţinerea conturilor, backup/ restore, startup/ shutdown, scripturi, etc)
Respectă Politicile de Securitate ale Companiei şi ale Diviziei
Asigură confidenţialitatea, integritatea, securitatea şi disponibilitatea datelor şi informaţiilor

CERINTE

Diplomă Universitară în IT (Automatică, Electronică)
Experienta avansata în domeniul administrarii de servere Microsoft Windows de minim 3 ani
Experienta avansata in domeniul administrarii paltformei de mail Microsoft Exchange 2010 si Office Communications Server 2007 R2 de minim 2 ani
Experienta avansata de administrare platforme de virtualizare VMware sau XEN Servers sau Hyper-V de minim 2 ani
Experienta de administrare Microsoft Forefront Threat Management Gateway (TMG) 2010 de minim 1 an
Experienta de administrare platforma Spam&Virus Firewall – Barracuda Networks sau similara de minim 1 an
Cunostinte administrare Linux/Unix de minim 1 an
Cunostinte administrare XenApp, XenDesktop constitue un avantaj
Cunostinte avansate în operare şi administrare sisteme de operare Microsoft Windows Server
Cunostinte avansate in administrare servicii de infrastructura IT (AD-DS, DNS, DHCP, SMTP, etc)
Cunostinte avansate in administrare Microsoft Exchange Server 2010 si Office Communications Server 2007 R2
Cunostinte avansate in medii de virtualizare servere si desktop-uri ( VMware, Hyper-V, Xen Server, Citrix etc)
Cunostinte avansate despre sisteme SANs si alte siteme de storage.
Cunostinte in administrare platforma Spam&Virus Firewall - Barracuda Networks sau similara
Cunostinte administrare Microsoft Forefront Threat Management Gateway (TMG) 2010
Cunostinte de baza retea: TCP/IP, LAN, WAN, VPN, WLAN
Cunostinte de baza administrare Linux/Unix constituie un avantaj
Posibilitatea de a citi şi interpreta documente ca manuale de instalare, materiale despre computere şi pe cele de referinţă
Lucru în echipă si implicare
Abilitatea de a asculta, a invata si de a imbunatati
Pasiune pentru IT si interes puternic in auto-dezvoltare
Bune abilităţi de comunicare
Rezistenţă la lucru în condiţii de stres
Persoană organizată şi proactivă
Poate fi solicitat să lucreze în ture după amiaza şi în weekend, prin rotaţie
Cunostinte limba engleza

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...