Inginer de Sistem IT - Operatiuni Desktop

Telekom Romania Communications S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

SCOP: Concepe, îmbunătăţeşte, implementează şi oferă consultanţă pentru echipamente desktop si reţele de comunicaţii locale şi de amploare, în vederea sprijinirii tuturor activităţilor companiei. Ofera suport operational in relatia cu clientii ICT.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:
Se constituie în nivel 2 de suport;
Rezolvă efectiv incidentele/ cererile de servicii ale clientului intern si ICT;
La cerere oferă consultanţă tehnică pentru probleme legate de proiectare reţea, implementare şi interconexiuni cu alte medii de calcul;
Monitorizează şi evaluează utilizarea şi randamentul reţelei, pentru a asigura o funcţionare adecvată a reţelei şi niveluri înalte de utilizare a resurselor reţelei IT;
Administrează şi actualizează resursele locale IT din aria sa de responsabilitate conform cu Anuarul Activ (Registrul de Mijloace fixe al Companiei);
Redactează prognoze de uz local pentru consumabile şi piese de schimb, apoi le prezintă sefului de compartiment;
Contribuie efectiv la optimizarea si automatizarea fluxurilor si procedurilor de lucru interne ale Companiei si pentru clientii ICT;
Soluţionează cererile aprobate pentru accesul utilizatorilor din Companie la servicii şi echipamente IT după cum i se solicită;
Respectă Politicile de Securitate a Companiei şi a Diviziei;
Asigură confidenţialitatea, integritatea, securitatea şi disponibilitatea datelor şi informaţiilor.

CERINTE

Studii:
Absolvent studii superioare de preferat – IT, Electronica, Automatica.

Experienţa în muncă:
Experienţă de 1-2 ani în domeniul IT, relevantă pentru cerinţele postului.

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
Experienţă în operare şi administrare sisteme de operare Windows, Linux
Cunoştinţe temeinice de configurare rutere şi echipament reţea
Cunoaşterea protocoalelor TCP/IP
Înţelegere generală a sistemului de funcţionare, ambient reţea, platformă hardware şi/sau domeniu de aplicaţie
Cunoştinţe practice de software Office (Word, Excel, Power Point)
Cunoştinţe de hardware (componente, periferice)
Cunoştinţe avansate de software înrudite cu sistemele de operare desktop (Windows XP, Windows 7 / 8,etc)
Experienţă în configurarea şi securitatea poştei electronice
Bună comunicare în limba română şi engleză şi aptitudini interpersonale deosebite (interfaţa directă cu clienţii interni)
Posibilitatea de a explica efectiv noţiuni tehnice de IT şi de a răspunde întrebărilor divereselor grupuri de clienţi interni
Cunoştinţe de verificare şi validare sisteme
Posibilitatea de a citi şi interpreta documente ca manuale de instalare, materiale despre computere şi pe cele de referinţă
Orientare spre client
Lucru în echipă
Rezistenţă la lucru în condiţii de stres
Persoană organizată şi proactivă
Poate fi solicitat să lucreze după amiaza şi în weekend, prin rotaţie
Carnet de conducere categoria B

Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii.

Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste 143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.