Inginer de Sistem IT

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

SCOP: Concepe, imbunatateste, implementeaza si ofera consultanta pentru echipamente desktop si retele de comunicatii locale si de amploare, in vederea sprijinirii tuturor activitatilor companiei. Ofera suport operational in relatia cu clientii ICT.Se constituie in nivel 2 de suport pentru clientul intern si la sediul clientului extern;
Rezolva efectiv incidentele/ cererile de servicii ale clientului intern si externi ICT;
La cerere ofera consultanta tehnica pentru probleme legate de proiectare retea, implementare si interconexiuni cu alte medii de calcul;
Monitorizeaza si evalueaza utilizarea si randamentul retelei, pentru a asigura o functionare adecvata a retelei si niveluri inalte de utilizare a resurselor retelei IT;
Administreaza si actualizeaza resursele locale IT din aria sa de responsabilitate conform cu Anuarul Activ (Registrul de Mijloace fixe al Companiei);
Redacteaza prognoze de uz local pentru consumabile si piese de schimb, apoi le prezinta sefului de compartiment;
Contribuie efectiv la optimizarea si automatizarea fluxurilor si procedurilor de lucru interne Romtelecom si client ICT;
Soluţioneaza cererile aprobate pentru accesul utilizatorilor din Companie la servicii şi echipamente IT dupa cum i se solicita;
Asigura confidentialitatea, integritatea, securitatea si disponibilitatea datelor si informatiilor

CERINTE

Absolvent studii superioare de preferat – IT, Electronica, Automatica
Experienta in operare si administrare sisteme de operare Windows, Linux;
Experienta de 1-2 ani în domeniul IT, relevanta pentru cerintele postului.
Cunostinte temeinice de configurare rutere si echipament retea.
Cunoasterea protocoalelor TCP/IP
Intelegere generala a sistemului de functionare, ambient retea, platforma hardware si/sau domeniu de aplictie
Cunostinte practice de software Office (Word, Excel, Power Point)
Cunostinte de hardware (componente, periferice)
Cunostinte avansate de software inrudite cu sistemele de operare desktop (Windows XP, Windows 7 / 8,etc)
Experieta in configurarea si securitatea postei electronice
Bune abilitati de comunicare (interfata directa cu clientii interni)
Posibilitatea de a explica efectiv noţiuni tehnice de IT si de a raspunde intrebarilor divereselor grupuri de clienti interni
Cunostinte de verificare si validare sisteme
Disponibil pentru deplasari la sediul clientului.
Orientare spre client si lucru in echipa
Persoana organizata si proactiva
Poate fi solicitat să lucreze dupa amiaza si in weekend, prin rotatie
Carnet de conducere categoria B – obligatoriu.
Daca regasesti multe aspecte comune cu profilul tau si doreati sa devii membru al echipei noastre, asteptam cu interes CV-ul tau.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...