Inginer de Sistem IT

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

Implementeaza noi produse si servicii ISP pentru clienti externi;
Participa la activităţile de implementare pentru soluţii ICT, asigurând funcţionalitatea corectă şi parametrii agreaţi cu clienţii companiei;
Desfăşoară activităţi de consultanta ca specialist tehnic principal, la cererea utilizatorilor sau conform programării pentru solutiile ICT (solutii hardware si software);
Monitorizeaza proactiv serviciile în scopul identificării problemelor şi găseşte soluţii pentru reducerea timpului de răspuns şi creşterea disponibilităţii;
Rezolvă efectiv incidentele/ problemele majore aparute in cadrul platformei de Web Hosting, DNS; după ce le soluţionează, redactează documentaţia corespunzătore in concordanta cu procedurile existente;
Participa la activităţile de suport, întreţinere, alocare de resurse, tratarea incidentelor şi restaurarea serviciilor ISP găzduite, cu impact minim asupra afacerilor companiei şi asupra clienţilor în conformitate cu SLA-urile şi priorităţile de afaceri;
Asigură protejarea datelor clienţilor prin implementare de planuri de salvare (backup) şi protecţie la dezastre.
Respectă politicile de securitate a companiei şi a diviziei;
Asigură confidenţialitatea, integritatea, securitatea şi disponibilitatea datelor şi informaţiilor;

CERINTE

Studii:

Studii superioare de preferat in domeniul tehnic, economic, matematica, IT
Experienţă de 2-3 ani în domeniul IT, relevantă pentru cerinţele postului

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:

Cunostinte necesare pentru operarea şi administrarea de servere avand sisteme de operare tip Linux;
Cunostinte la un nivel mediu privind protocoalele TCP/IP;
Cunostinte la un nivel mediu privind serviciile internet (e-mail, web, DNS, etc.)
Cunostinte avansate privind platforme hardware avansate (servere, storage);
Cunoştinţe la un nivel mediu de software înrudite cu sistemele de operare server (RedHat Linux, Windows);
Cunoştinţe la un nivel mediu de scripting (Perl, Bash, C++, etc);
Experienţă relevanta în configurarea & securitatea sistemelor de operare;
Cunoştinţe de verificare şi validare sisteme;
Posibilitatea de a citi si dupa caz de a interpreta documente precum manuale de instalare, materiale despre computere dau documentatii generice;
Experienţă în configurarea & securitatea e-mail, DNS, Web server, Servicii Video;
Orientare spre client;
Lucru în echipă;
Persoană organizată & proactivă;
Bună abilitati de comunicare în limba română şi engleză;
Poate fi solicitat să lucreze in program de permanenta 24x7, prin rotaţie.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...