Inginer - Aplicatii, Securitate & EMS

Telekom Romania Communications S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

SCOP: Să administreze sistemele de management al retelei atât din punct de vedere al aplicației cat si din punct de vedere al sistemului de operare si al platformei hardware. Să configureze și să intrețină echipamentele de securitate ale rețelelor de date, atât din punct de vedere hardware cât și din punct de vedere software.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:
•Asimileaza şi să se specializeaza în administrarea aplicațiilor de management specifice diverselor tipuri de echipamente precum şi orice alta aplicaţie de management implementată în reţea;
•Se specializeaza în administrarea sistemelor de operare pe care rulează diversele aplicaţii de management;
•Administreaza si intretine platformele hardware pe care rulează aplicaţiile de management;
•Investigheaza si remediaza deranjamentele platformelor aflate in management (ACS TR69, DHCP, Cisco ASA);
•Urmareste tichetele de deranjament deschise către furnizori (Cisco, Ericsson,etc);
•Configureaza interfetele NorthBound ale sistemelor de management;
•Contribuie la realizarea de aplicaţii in-house destinate monitorizarii retelei sau imbunatatirii flow-ului de provizionare;
•Lucreaza in regim de permanenta, in afara orelor de program, dupa un program prestabilit (schema stand-by), in scopul de a asigura continuitatea functionarii retelei Telekom si de a ajunge in sediile companiei, in cazul in care este necesar;

CERINTE

Studii:
•Absolvent al facultăţii de Electronică şi Telecomunicaţii, Automatică şi Calculatoare, Informatică sau Cibernetică;

Experienţa în muncă:
•2 ani experienţă în reţele de comunicaţii de date (inclusiv reţele IT)
•2 ani experienţă de lucru cu sisteme de management al reţelelor

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
•Cunoștințe avansate in rețele de date (TCP/IP, IPsec, TACACS, RADIUS);
•Cunoștințe de instalare, administrare Linux, Windows Server;
•Cunoștințe de baza de programare/scripting php, perl, shell scripting;
•Cunoștințe medii baze de date;
•Cunoștințe configurare si administrare aplicații de monitorizare retea (Cacti, Nagios);
•Cunoștințe configurare si administrare aplicatii de management al securitatii rețelei;
•Bune abilitați de limba engleză, scris si citit (vorbit constituie un avantaj);

Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii.

Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste 143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.