FIZICIAN RADIOTERAPEUT

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

se consulta cu medicul radioterapeut in aplicatii privind terapia si planificarea tratamentului cu radiatii ionizante;
intocmeste caietul de sarcini privind echipamentele de terapie ( pentru terapia cu fasciculi externi, brahiterapie, simulatoare, CT si sisteme de radiologie) si asigura siguranta privind radiatiile;
testeaza, pune in functiune si calibreaza echipamentele de terapie; o stabileste procedurile de calcul ale dozajului; o stabileste aspectele tehnice privind planificarea si procedurile tratamentului;
supravegheaza, evalueaza si optimizeaza planului de tratament, colaborand cu medicul radioterapeut; o calculeaza dozele de tratament efectiv in timpul fiecarei sesiuni de iradiere;
interpreteaza si analizeaza datele obtinute prin terapia externa, si isi insuseste centralizarea lor; o asigura o comunicare eficienta cu medicul radioterapeut pentru a adauga aspectele tehnice in raportul pacientului;
pregateste si consiliaza tehnicienii medicali privind echipamentele noi si protocoalele de utilizare; monitorizeaza echipamentul pentru a se asigura ca este utilizat conform planului de tratament si ca rutina de intretinere este mentinuta;
participa la realizarea programelor privind radiatiile pentru a asigura utilizarea eficienta si sigura a acestora;
desfasoara activitati de cercetare in dezvoltarea procedurilor de tratament si participa la activitati de formare suplimentara in cadrul institutiei;
intreprinde vizite in departamentele clinicii pentru a verifica conformitatea cu legislatia privind sanatatea si siguranta, si se ocupa de monitorizarea personalului, rutine de decontaminare, managementul deseurilor radioactive.
supravegheaza functionarea corecta a echipamentelor de tratament ale clinicii;
responsabilitati speciale de radioprotectie;
dozimetrie, verificare tehnica si intretinere;

CERINTE

Titularul postului are rolul de a dezvolta, planifica si de a pune in aplicare programele de tratament radioterapeutic pentru pacienti. Acesta trebuie sa pastreze confidentialitatea angajator-angajat si sa urmeze un training specializat in cadrul companiei.

BENEFICII OFERITE

Beneficii: mediu de lucru modern, civilizat; training in vederea cresterii perfomantei profesionale; pachet salarial in conocrdanta cu nivelul de pregatire si performanta.