FIZICIAN - OPERARE INSTALATII VID

SC OPHIR OPTICS SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descrierea jobului

Executa acoperiri optice pe instalatiile de vid;
- Solicita curatarea componentelor mecanice din incinta;
- Dupa operatia de curatire, va face o sarja de proba cu o acoperire simpla pentru a verifica daca instalatia functioneaza in parametrii normali;
- Schimba filamentul tunului de electroni si al sursei de ioni, schimba reteaua de difractie si verifica etalonarea lungimilor de unda a monocromatorului, verifica semnalul de zero al fotometrului;
- Verifica periodic daca procesul de evaporare decurge normal: semnal fotometru, pozitie fascicol de electroni in creuzet, presiune, putere, finalizare evaporare strat cu success;
- Executa masuratori pe spectrofotometre si verifica daca valorile obtinute se incadreaza in tolerantele cerute;
- Dupa caz, va efectua si activitati de pregatire a lamelor test;
- Se asigura, ca toate produsele executate în proces indeplinesc condiţiile de calitate şi specificatiile tehnice;
- Asigură trasabilitatea produselor executate prin completarea fişei de prelucrare si prin introducerea datelor

Descrierea companiei
Optics GroupThe Optics Group, with facilities in Israel and Romania, designs and produces a full range of high performance opto-mechanical lens assemblies and components for the defense, homeland security and commercial markets, including the automotive safety market. Ophir's facilities produce large quantities quickly and cost-effectively, with all manufacturing done in-house. The company uses innovative design and engineering, resulting in fewer elements, increased efficiency and lighter lenses.
Areas of Expertise: optical lens assemblies for MWIR & LWIR, infrared optical components and Built-To-Print (BTP) elements for cooled and uncooled cameras, as well as high quality optics for high power CO² lasers and 1 micron industrial fiber lasers for cutting, welding, drilling, and 3D printing systems

CERINTE

Candidatul ideal

Cerinte:
- Absolvent studii superioare specializare: fizician sau ing - Institut Politehnic;
- Cunostine desen tehnic si instrumente de masura;
- Cunostinte avansate de operare calculator (hard si soft);
- Limba engleza – scris / vorbit – nivel mediu
- Capacitate de analiza si sinteza;
- Abilitati de comunicare, coordonare si lucru in echipa;
- Persoana dinamica, cu initiative si atitudine pro-activa, capabila sa lucreze in schimburi;

- Numai candidatii selectati vor fi invitati la un interviu.
- Disponibilitate de lucru in 3 schimburi

BENEFICII OFERITE

Bonuri de masa
Asigurare medicala
Bonusuri in functie de performante

DESCRIEREA FIRMEI

Unitate de productie - zona industriala