Financial Director

Academia de HR

Job expirat

RESPONSABILITATI

Căutăm Financial Director cu experiență! Scopul principal al postului este să efectueze un management eficient al riscului și să planifice strategia financiară a organizației!
- Conduce, organizează, îndrumă și răspunde de desfăsurarea în mod eficient a activității financiar-contabile a grupului
- Realizează bugetele de venituri și cheltuieli anuale, precum și previziunile de cash-flow lunare
- Analizează și interpretează variațiile rezultate din comparația indicatorilor bugetati cu indicatorii realizați
- Organizează și coordonează controlul financiar preventiv, stabilind operațiunile și documentele ce se supun controlului
- Asigură și răspunde de îndeplinirea la termen a obligațiilor societății față de bugetul statului și terți în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare
- Supervizează implementarea procedurilor de contabilitate cu ajutorul programului informațional
- Monitorizează constant obiectivele grupului și corelarea acestora cu indicatorii financiari și propune măsuri de ajustare. Monitorizează profitabilitatea pe diverse zone (clienți,
mărfuri, proiecte, echipe, etc) și propune soluții de optimizare
- Urmărește modificările legislative care pot avea influențe economice, financiare, contabile și fiscale asupra grupului, anticipează influențele și propune eventuale măsuri de optimizare
- Asigură proiectarea și implementarea unei infrastructuri robuste cu diverșii parteneri financiari (emitenții de carduri, bănci, etc.) pentru produsele și serviciile companiei pentru a permite contabilizarea adecvată a tranzacțiilor de la inițiere până la decontare
- Participă activ la închiderea balanțelor lunare, la depunerea declarațiilor fiscale și a bilanțului, precum și la rezolvarea problemelor din departament
- Menține legături active cu instituțiile statului cu atribuții în zona financiar-contabilă și fiscală, precum și cu instituțiile financiar-bancare

CERINTE

Educație și experiență
- Studii superioare în domeniul economic
- Experiență: min. 5 ani în contabilitate, fiscalitate și gestiune financiară
- Experiență min. 2 ani în poziții de conducere

Alte cerințe
- Detinerea unei certificari profesionale în domeniul financiar-contabil (CECCAR, auditor financiar, ACCA, etc) reprezintă un plus;
- Cunoștințe avansate de Excel/Office
- Limbă Engleză (bine/foarte bine)
- Inteligență peste medie
- Excelente abilități de comunicare putere de convingere și negociere
- Plăcerea de a lucra cu oamenii
- Creativitate
- Capacitate de a lua decizii rapid și eficient

Personalitate
- atitudine pozitivă, entuziasm și optimism
- iniţiativă, spirit practic
- autonomie și independență

BENEFICII OFERITE

- Companie de top în România pe domeniul său
- Colegi fantastici, deschiși la minte și entuziaști
- Desfășori o activitate frumoasă unde nu te simți ca la muncă
- Telefon mobil, abonament de voce și date, laptop
- Transport asigurat inclus gratuit de acasă pănă la serviciu cu mașinile firmei
- Program de lucru flexibil
- Pachet salarial (foarte) competitiv

O șansă de a crește profesional lucrând pentru unul dintre liderii din piață!
Despre Client
Academia de HR recrutează pentru Clientul său, importantă companie de mobilitate urbană și soluții integrate de transport din România. Cu o istorie de aproape 15 ani, compania se distinge printr-o ținută ireproșabilă, distinctivă în piață fiind un brand recunoscut și apreciat, remarcată prin eleganță, calitate și inovație.

Compania acoperă o gama largă de servicii (transport urban, rent-a-car, service, reprezentanță auto, servicii executive de top) dispunând de o flotă remarcabilă și foarte numeroasă de mașini și oferind multiple facilități clienților săi.

Compania dispune de un sediu modern, o echipă de profesioniști și se mândrește cu realizările sale, fiind unul dintre liderii de piață pe segmentul său.

Abordam toate problemele importante de HR si contribuim prin proiectele noastre de recrutare, cursurile si serviciile noastre la identificarea, atragerea si pastrarea talentelor in companiile din Romania. Avem 20 de ani de experiență și sute de proiecte de recrutare de succes! Recrutori Seniori! Domenii recrutare: Vânzări, Management, IT, HR, Financiar, Juridic, Logistică, Inginerie. Facem recrutare cu pasiune, avem rezultate, găsim candidați!

Mai multe joburi, articole, materiale pe academiadehr.ro