Financial Controller

Georgia Management

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este o companie multinationala suedeza, iar pozitia este in cadrul entitatii comerciale din Bucuresti.
1. Asigura desfasurarea activitatii financiare a Dep.Vanzari in concordanta cu necesitatile de raportare catre GRUP.
2. Urmareste lunar intocmirea corecta a balantei de verificare statutare pentru dep.Vanzari.
3. Intocmeste raportarea saptamanala, lunara, trimestriala si anuala in conformitate cu regulille Grupului pentru dep.Vanzari.
4. Asigura translatarea balantei statutare pentru Dep.Vanzari in conformitate cu Normele de Raportare Internationale IFRS, precum si cu regulile Grupului ;
5. Asigura translatarea elementelor monetare si nemonetare in conformitate cu IFRS pentru Dep.Vanzari;
6. Introducerea datelor in sistemul intern de raportare al grupului
7. Intocmeste rapoarte solicitate de managementul societatii;
8. Asista echipa de auditori in efectuarea auditului.
9. Asigura controlul preventiv intern asupra tuturor operatiunilor de natura financiar contabila ;
10. Implementarea de proceduri/instructiuni de lucru interne specifice departamentului financiar contabil ;
11. Verifica respectarea procedurilor interne si ia masuri in ceea ce priveste imbunatatirea lor ;
12. Mentine relatia cu Grupul ;
13. Urmareste fluxul de numerar si intretine relatia cu Trezoreria Grupului ;
14. Supravegheaza inregistrarea si plata creditelor si a dobanzilor aferente ;
15. Raspunde de intocmirea corecta si la timp si de transmiterea catre grup a rapoartelor financiare lunare pentru Dep.Vanzari.
16. Acorda suport echipei de vanzari in recuperarea datoriilor de la clienti, la indicatia Directorului de Vanzari, prin intermediul rapoartelor, apelurilor telefonice si vizitelor comune la clienti
17. Asigura sprijin in implementarea procedurilor LIO (Lean In Office) in Departamentul Vanzari

CERINTE

- Experienta anterioara de cel putin 3-4 ani, intr-o structura comerciala, pe o pozitie similara
- Studii superioare economice

Suntem o companie de consultanta in domeniul serviciilor de resurse umane, oferind clientilor nostri un suport de calitate pentru externalizarea anumitor servicii din aceasta arie de activitate. Scopul nostru este de a aduce un plus de valoare si eficienta prin serviciile oferite: selectie si recrutare, training, consultanta organizationala si organizarea de evenimente de team-building.