Facturist(a)

S.C. ICME ECAB S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

In cadrul Departamentului Comercial, la Dispeceratul Livrare, facturistul va avea urmatoarele atributii de serviciu principale:
-preluarea listei de produse necesar a fi livrate (de la delegatul clintului sau de la reprezentantul tehnic si comercial al companiei noastre);
-verificarea existentei marfii in stoc (consultand baza de date din calculator si/sau solicitand informatii de la gestionar);
-intocmirea dispozitiei de livrare interna si transmiterea catre depozitul companiei (pe cale electronica);
-indicarea catre delegatul clientului a loculului de incarcare si a procedurii de cantarire a autovehicolului la intrarea in companie;
-intocmirea facturii dupa incarcare (prin programul de gestiune SAP);
-prezentarea facturii spre verificare la departamentul financiar impreuna cu tichetul de cantarire al autovehicolului incarcat si, daca este cazul, impreuna cu documentul de plata (cec, bilet la ordin, ordin de plata, chitanta eliberata de casieria companiei noastre);
-eliberarea catre client a facturii dupa parcurgerea etapelor descriese anterior;
Atributii secundare:
-preluarea comenzilor prin fax sau e-mail de la clienti si repartizarea acestora departamentului vanzari;
-comunicarea cu clientii privind produsele comercializate, caracteristicile tehnice, date de contact,etc.;
-urmarirea lansarilor in executie a produselor, conform contractelor/comenzilor;
-redactarea si compunerea corespondentei comerciale destinate clientilor, referitoare la modificari de preturi, produse noi, caracteristici tehnice, instiintari de plata, etc.;
-arhivarea facturilor si a altor documente;

CERINTE

Absolvent al liceului economic cu diploma de bac, de preferat cu calificarea de lucrator comercial.
Cunostinte de operare PC, prezentand avantaj persoanele care anterior au lucrat in facturare pe calculator.
Domiciliu stabil in Bucuresti, de preferat in apropierea sediului companiei (punct de reper Statia de Metrou Republica).
Disponibilitate pentru un ritm sustinut de lucru la un inalt nivel de profesionalism, programul de lucru urmand a fi de luni pana vineri intre orele 8-16,30.

BENEFICII OFERITE

Persoana va beneficia de contract de munca pe durata nedeterminata, cu perioada de proba 30 de zile, si de un concediu de odihna de 21 zile lucratoare pe an, avand garantia deplinei seriozitati in privinta raporturilor juridice de munca, respectiv: salariu motivant platit integral si la timp prin intermediul unui cont bancar de card, cu plata catre bugetele publice a tuturor obligatiilor aferente. Persoana va beneficia de o continua planificare si dezvoltare a carierei un pas important in acest sens fiind programul de initiere in sistemul ERP-SAP.

ICME ECAB SA are peste 50 de ani de experienta remarcabila in domeniul industiei producatoare de cabluri, atat la nivel national cat si international. Din 1999 pachetul majoritar de actiuni este detinut de HELLENIC CABLES SA, o importanta firma producatoare de cabluri din Grecia, membra a Grupului Industrial VIOHALCO. Compania ofera o gama larga de produse de inalta calitate sub marca inregistrata CABLEL.
ICME ECAB SA este localizata in Bucuresti, facilitatile de aici incluzand un complex industrial si un depozit in suprafata de 70.000 metri patrati, situate pe un teren de 268.000 metri patrati. Compania detine de asemenea un depozit de 1000 metri patrati in Cluj in Bacau si Timisoara si in conformitate cu planurile de marketing in viitorul apropiat vor fi infiintate si alte puncte de vanzare in orasele principale din tara.
Afacerea noastra poate fi rezumata astfel: Oricine are nevoie de energie electrica, telecomunicatii, transport pe calea ferata si pe apa, are nevoie de cablurile pe care noi le producem si le comercializam.