Expeditor international / Freight forwarder

SANTERA TRANS SOLUTIONS SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

RESPONSABILITATI:

- identifica si contacteaza potentiali clienti, negociaza contractele de transport;
- mentine o legatura activa cu clientii din portofoliu si ii informeaza in legatura cu stadiul/derularea transporturilor;
- largeste permanent aria de cooperare/parteneriatele companiei pe piata transportului international de marfuri;
- are permanent in vedere mentinerea bunelor relatii de colaborare cu clientii companiei/partenerii de transport;
- preia, monitorizeaza si finalizeaza comenzile de transport;
- contacteaza partenerii de transport / acceseaza bursele de transport si negociaza cele mai avantajoase solutii de transport (rute, mijloace de transport, planul de incarcare a marfurilor, preturile, etc.);
- urmareste modul de executare a transportului si al seviciilor conexe contractate de companie, verifica documentele de transport;
- intocmeste rapoarte periodice de activitate.

CERINTE

Candidatul ideal

Cautam persoane cu experienta pe un post similar in transportul international de marfuri (rutier sau maritim containerizat), persoane cu bune cunostinte specifice domeniului respectiv;

COMPETENTE CANDIDATI:
- persoane ambitioase, serioase, dornice de afirmare profesionala, cu reale abilitati si cunostinte in domeniul transportului international de marfuri, inclusiv persoane capabile sa-si asume rolul de leader;
- studii superioare finalizate;
- minim 1 an experienta in transportul rutier international sau maritim containerizat de marfuri si cunostinte specifice transportului international de marfuri;
- limba Engleza – avansat, eventual cunoasterea altor limbi europene ( franceza, italiana, rusa, turca, germana, spaniola, poloneza, maghiara etc.);
- abilitati de comunicare si negociere;
- capacitate de organizare, planificare si coordonare;
- abilitati de cooperare si lucru in echipa;
- asumarea responsabilitatilor, perseverenta si dorinta de dezvoltare profesionala;
- colegialitate, punctualitate, respect si onestitate;
- operare PC (+Microsoft Office);
- permis categoria B.

BENEFICII OFERITE

BONUSURI, BENEFICII:
- salariu atractiv, functie de experienta (se negociaza la interviu);
- comision din vanzari;
- alte beneficii.

SANTERA TRANS SOLUTIONS este o societate privata cu capital integral romanesc, care activeaza pe piata transporturilor rutiere internationale de marfuri ca si casa de expeditie, avand in prezent un vast portofoliu de clienti din diferite domenii de activitate: constructii, amenajari peisagistice, alimentatie, comert, agricultura, exploatarea lemnului, medical, telecomunicatii si media, industrie grea, etc.