Expeditor Internațional Marfă

Academia de HR

Job expirat

RESPONSABILITATI

DESPRE CLIENT
Academia de HR recrutează pentru Clientul său, casă de expediții și companie de transport rutier marfă din/spre țările Europei cu o vechime de 15 ani, un nume recunosut și respectat pe segmentul său. Compania oferă soluții logistice de transport auto rutier intern și internațional cu camioane complete și grupaj de mărfuri atât pentru import cât și la export, mărfuri generale, FTL, LTL, ADR, temperatură controlată.

Toate transporturile interne și internaționale de mărfuri realizate de companie au asigurare CMR și sunt monitorizate constant de către personal de la încărcare până la descărcare. Pe întregul traseu se urmărește ca datele de încărcare/descărcare și timpii de tranzit să fie respectate iar mărfurile să ajungă la destinație în intervalul stabilit).

Compania este deservită de o echipa cu o vastă experiență în domeniul tansportului astfel încât lucrul aici este o plăcere deoarece activezi alături de profesioniști.

Clienții companiei sunt firme recunoscute din România, Marea Britanie, Germania, Franța, Italia, Belgia, Olanda, Spania, Portugalia, etc. doar câteva din destinațiile companiei.

DESCRIEREA JOBULUI

Postul are două componete de activitate/responsabilitate majore:
- Identificarea de noi clienți/ activități specifice de vânzare servicii de transport rutier
- Organizarea transporturilor rutiere internaționale contractate, cu respectarea calități și termenelor cerute de standardele companiei

Identificarea de noi clienți, activități specifice de identificare potențiali clienți:
- activare pe site-urile de intermediere transporturi
- networking și contacte personale
- prezență în medii specifice, târguri/evenimente
- contactare și ofertare clienți

Organizarea transporturilor:
- Preluarea comenzii de la client
- Identifică soluțiile optime de transport, le organizează și comunică soluțiile alese către client în cel mai scurt timp
- Selectează furnizorii de transport și servicii conexe (depozitare)
- Negocierea prețului cu transportatorul
- Întocmirea dosarelor de transport, procesarea documentelor aferente. introducerea transporturilor în baza de date existentă
- Monitorizează transporturilor contractate și se asigură că s-au respectat termenele și condițiile agreate
- Informează managementul companiei cu privire la problemele identificate pe parcursul activității derulate, face propuneri de îmbunătățire atunci când este necesar
- Expediază documentele aferente transporturilor și urmărește încasarea acestora
- Se informează permanent cu privire la legislația, normele specifice și noutățile din domeniu
- Menține legătură și dezvoltă relația cu clienții existenți

Atenție: compania se află în localitatea Pipera, candidații trebuie să aibă disponibilitatea de a se deplasa la sediul companiei (sediul este accesibil, bine conectat la mijloacele de transport în comun, stația de transport urban și local la 1 min, metrou 10 min)

CERINTE

Studii și Experiență
- Studii profesionale/medii/superioare
- Curs de expeditor de mărfuri va constitui un plus
- Experiență relevantă în domeniul expedițiilor rutiere (furnizorii de transport, organizarea de grupaje și camioane complete): min 3 ani
- Experiență relevantă în vânzări de servicii transport (min 2 ani)
- Engleză bine (scris, vorbit), orice altă limbă străînă constituie un avantaj

Alte cerințe
- Persoană dinamică, cu abilități de comunicare și relaționare
- Abilități de negociere bine dezvoltate
- Operare PC, Word, Excel
- Carnet de sofer (preferabil)

Personalitate
- Persoană organizată
- Flexibilitate, atitudine proactivă
- Capacitate multitasking
- Orientare către client

BENEFICII OFERITE

- Companie recunoscută și apreciată în branșa sa
- Plăți efectuate la timp, fără întarziere
- Program de lucru L – V, 09:00-17:30 (include pauză de masă), se respectă toate sărbătorile legale + cele europene
- Salariu motivant + Bonus pentru fiecare client adus/transport efectuat
- Primă de Paște și Crăciun
- Telefon mobil (voce și date)
- Posibilități de dezvoltare în funcție de performanțe
- Siguranță și stabilitate pe termen lung

Aceasta nu este doar un job, ci este o șansă de creștere și dezvoltare profesională într-o companie de succes!

Abordam toate problemele importante de HR si contribuim prin proiectele noastre de recrutare, cursurile si serviciile noastre la identificarea, atragerea si pastrarea talentelor in companiile din Romania. Avem 20 de ani de experiență și sute de proiecte de recrutare de succes! Recrutori Seniori! Domenii recrutare: Vânzări, Management, IT, HR, Financiar, Juridic, Logistică, Inginerie. Facem recrutare cu pasiune, avem rezultate, găsim candidați!

Mai multe joburi, articole, materiale pe academiadehr.ro