Expeditor intern / International / Freight Forwarder

Road Expeditions

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Contacteaza si mentine legatura cu clientii si furnizorii
- Negociaza si incheie contracte punctuale de transport
- Preia si urmareste executarea comenzilor de transport intern si international
- Urmareste transporturile efectuate si se asigura ca s-a respectat termenul si conditiile agreate
- Asigura fluxul informational de la si catre transportatori
- Avizeaza camioanele la locul incarcarii / descarcarii, verifica incarcarea / descarcarea si primeste / trimite confirmarile aferente
- Gaseste solutiile optime de desfasurare a transporturilor si comunica solutiile alese catre client in cel mai scurt timp
- Analizeaza preturile si coopereaza cu echipa
- Pastreaza confidentialitatea conform regulamentului intern al companiei
- Mediu de lucru dinamic, echipa tanara, pachet salarial motivant, bonusuri atractive, posibilitate de dezvoltare, contract de munca nedeterminat

CERINTE

- Persoana cu experienta in dispecerat transport intern si international atat pentru parcul propriu cat si pentru casa de expeditii;
- Cunoasterea legistatiei si a normelor internationale cu privire la transporturi;
- Cunoasterea limbii engleze – nivel avansat, cunoscator a mai multor limbi straine constituie un avantaj, in principal: Germana, Franceza,Italiana;
- MS Office (Word, Excel, Outlook);
- Experienta de vanzari in transport extern (avantaj);
- Cunoasterea tehnicilor de vanzari, negociere, comunicare si prezentare;
- Persoana organizata, orientata catre rezultat si performanta, cu bune abilitati de comunicare si negociere;
- Persoana cu adaptabilitate, flexibilitate si rezistenta la stres, cu atitudine proactiva si constructiva, bun cunoscator al geografiei Europei

ROAD EXPEDITIONS are ca obiect de activitate organizarea si efectuarea de transporturi rutiere interne si internationale, complete sau grupaje pentru orice tip de marfa.