Economista - Contabila

Unirea International Trading 95 Srl

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Efectuarea incasarilor si platilor bugetate - zilnic;
- Verifica balanta soldurilor avansurilor de trezorerie acordate si nedecontate
- Mentinerea relatiilor cu bancile;
- Mentinerea relatiilor cu partenerii externi in vedrea decontarii operatiunilor zilnice;
Intocmire cash-flow zilnic in vederea realizarii rulajelor din societate
- Efectueaza inregistrarea, confirmarea si decontarea operatiunilor de trezorerie
- Intocmirea rapoartelor in baza carora se realizeaza platile zilnice;
Inchidere lunara TVA si a conturilor de cheltuieli si venituri;
- Intocmirea decontului de TVA, a declaratiei 100, a declaratiei 102, 390, 392, 394, a declaratiei Intrastat, chestionare pentru Institutul National de Statistica (lunare, trimestriale si anuale) si diverse raportari la BNR;
Intocmirea situatiilor financiare anuale (Bilant anual) si a raportarilor contabile semestriale (Bilant semestrial) pe baza balantei de verificare;
- introducerea documentelor contabile;
- intocmirea situatiilor financiare;

CERINTE

Studii superioare finalizate in domeniul economic
Experienta minim 3 ani in domeniul financiar-contabilitate
Utilizarea calculatorului : programele Microsoft Office (Word, Excel,) si a Internetului;
Cunoasterea programului Saga sau al altui program de contabilitate
Cunostinte bune ale legislatiei si procedurilor financiare romane;
- Inregistrarea in contabilitate a operatiunilor legate de achizitii interne/externe, vanzari interne/externe, banca in lei/devize, casa in lei/devize, fisa de cont furnizori, clienti, mijloace fixe, stocuri, obiecte de inventar, etc;
Intocmire declaratii fiscale si intocmire Bilant contabil pe baza Balantei de Verificare
- Intocmire ordine de plata in aplicatia bancara online;
- Mentine relatia cu Administratia Financiara si cu banca.
Cunostinte pentru exercitarea atributiilor postului
Corectitudine
Seriozitate
Comunicativa
Rigurozitate in respectarea cu acuratete a termenelor limita si a sarcinilor.
cunoasterea reglementarilor in domeniu;

Societatea Unirea International Trading 95 SRL se ocupa cu inchirieri de spatii, sediul societatii se afla in Localitatea Voluntari.