Economist-Contabil

Human Touch Consulting Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

Recrutam personal pentru postul de Economist-Contabil, disponibil in cadrul reprezentantei din Romania a unei companii internationale din domeniul agri-business.
Responsabilitati:
- Contabilitatea achizitiilor materiilor prime;
- Contabilitatea stocurilor, furnizorilor;
- Evidenta contabila a avansurilor spre decontare;
- Descarcarea lunara a gestiunii;
- Calculatia preturilor si costurilor;
- Verificarea acuratetii documentelor financiar - contabile de gestiune intrate in companie.

- Contabilizeaza si inregistreaza importurile, facturile furnizorilor si clientilor, tranzactiile bancare;
- Tine evidenta si intocmeste: contracte si acte aditionale, contracte de comodat, deconturi;
- Tine evidenta amortizarii mijloacelor fixe;
- Intocmeste lista obiectelor de inventar in folosinta, in conformitate cu inregistrarile contabile;
- Tine evidenta si inregistreaza in excel facturile furnizorilor;
- Verifica platitorii de TVA pe portal ANAF;
- Contabilizeaza si inregistreaza registrul de casa in lei si valuta;
- Contabilizeaza si inregistreaza deconturile;
- Verifica si corecteaza jurnalul de cumparari, jurnalul de vanzari;
- Verifica schimbarile legislative care apar, cu ajutorul programelor de legislatie;
- Verifica toate declaratiile si raportarile fiscale in termenele legale;
- Verifica lunar concordanta dintre evidenta analitica a conturilor si balanta de verificare;
- Participa la inventarierea patrimoniului;
- Intocmeste situatiile necesare raportarii interne.

CERINTE

Candidatul ideal:
- Studii superioare cu profil economic/contabil;
- Experienta în domeniu financiar-contabil (minim 5 ani);
- Contabilitate financiara si de gestiune;
- Cunostinte operare PC: Windows, Word, Excel, lnternet Explorer;
- Cunostinte operare program contabil de tip ERP — Priority - constituie un avantaj;
- Abilitati de planificare si organizare a activitatiIor desfasurate;
- Persoana foarte organizata, cu un spirit de observatie dezvoltat si orientare catre detalii;
- Cunostinte de limba engleza —nivel mediu/avansat;
- Capacitatea de a lucra cu un volum mare de date;
- Disponibilitate de a lucra cu program prelungit;
- Avantaj — experienta de lucru in domeniul agribusiness.

DESCRIEREA FIRMEI

Human Touch Consulting Group - HTCG