ECONOMIST/CONTABIL

AGROMEC DRAGANESTI S.R.L

Job expirat

RESPONSABILITATI

Absolvent studii de specialitate.
Minim 3 ani experienta practica dovedita intr-o pozitie similara.
Capacitate de analiza si evaluare a informatiei.
Cunoasterea legislatiei in domeniu.
Abilitati de operare pe calculator.
Asumarea responsabilitatii pentru activitatea depusa.
Atentie la detalii.

CERINTE

Colecteaza, verifica si primeste facturile si documente de intrare in sistemul intern.
Verifica conturi corecte pentru inregistrarea documente in contabilitate (existenta elementelor obligatorii ale facturii, corectitudinea calculelor, existenta documentelor care atesta receptia bunurilor sau prestarea serviciilor).
Verifica facturile in vederea respectarii prevederilor incluse in contractele de livrari /prestari servicii incheiate cu furnizorii ( conditii de plata, modalitate de facturare, preturi).
Inregistreaza in luna emiterii a facturilor de costuri si mijloace fixe cu respectarea cerintelor contabile, fiscale si regulamentele interne ale companiei.
Urmareste scadentele la plata pt. furnizori, prestatori de servicii etc.
Tine evidenta operativa a conturilor bancare ale societatii si monitorizeaza disponibilitatile banesti.
Intocmeste documentele primare de casa si le inregistreaza zilnic in registrul de casa (lei si valuta).
Elibereaza, inregistreaza in sistem, arhiveaza documentele conexe registrului de casa.
Intocmeste si inregistreaza deconturi, tine evidenta avansurilor spre decontare acordate angajatilor.
Opereaza in programul de contabilitate a extraselor bancare.
Efectueaza punctaje cu furnizorii si reglari de solduri.
Elaboreaza fise de cont client si relationeaza cu clientii referitor la debitele existente.
Efectueaza inregistrari in conturile contabile si pe centre de cost a cheltuielilor.
Respecta legislatia in vigoare fiind la current cu toate modificarile legislative.
Participarea la activitatile de inchidere la sfarsit de luna/an.
Arhiveaza documente

DESCRIEREA FIRMEI

Cultivarea cerealelo, mecanizarea agriculturii