Economist

Alfredo Fresh SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Inregistreaza in contabilitate extrasele de cont pentru bancile in lei si valuta;
Repartizeaza pe centre de cost cheltuielile aferente conturilor de asigurari, dobanzi;
Tine evidenta furnizorilor interni si externi;
Realizeaza diverse rapoarte si analize referitoare la situatia furnizorilor;
Completeaza Cash Flow-ul realizat si previzionat in baza situatiilor zilnice, a extraselor de cont si a Registrelor de Evidenta Clienti / Furnizori
Pastreaza o evidenta exacta legata de facturile scadente, notele de credit, diferentele de solduri, recuperari de TVA, Taxe
Verifica si gestioneaza documentele ce insotesc DPE-urile in vederea efectuarii platilor;
Completeaza documentata solicitata de banca si formularele statistice pentru terte situatii
Realizeaza platile prin virament si platile in numerar conform scadentarului aprobat de Managerul Financiar;
Completeaza borderourile pentru biletele la ordin si cec-uri si le depune la banci;
Efectueaza schimburile valutare pentru platile externe sau alte plati in valuta;
Tine evidenta creditelor societatii , a plafoanelor disponibile precum si a ratelor si dobanzilor scadente si a datelor de scadenta urmarind rambursarea corecta a lor;
Pregateste documentatia pentru obtinerea surselor de finantare in colaborare cu departamentul juridic;
Coordoneaza activitatea de factoring si scontari de cecuri;
Verifica disponibilitatile din conturile bancare ori de cate ori este nevoie si anunta Managerul financiar pentru programarea platilor;
Ridica extrasele de cont si verifica existenta tuturor documentelor anexe de la institutiile bancare;
Realizeaza diverse rapoarte si analize referitor la situatia platilor firmei;

CERINTE

Studii superioare economice finalizate
Experienta minim 5 ani in contabilitate
Cunostinte bune de legislatie in domeniu
Cunostinte de operare PC
Constituie un avantaj cunoasterea programului Charisma
Atitudine proactiva

Unul dintre cei mai importanti jucatori pe piata romaneasca de import si distributie pentru alimente proaspete si congelate