DIRECTOR VANZARI

SC CALOR SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Coordonarea echipei de vânzări ;
- Coordonează relația cu furnizorii ;
- Identificarea de noi clienţi ;
- Creşterea cotei de piaţă a produselor importate şi distribuite de către Angajator ;
Descrierea sarcinilor / atribuţiilor / activităţilor postului
- Realizează planul lunar de vânzări.;
-Verifică/Realizează oferte pentru clienţii potenţiali şi cei existenţi / Întocmeşte oferte tehnico-comerciale pentru echipamentele termice/climatizare dupa dimensionarea şi alegerea echipamentelor şi instalaţiilor termice/climatizare necesare potenţialului client;
- Prospectează în permanenţă piaţa în vederea identificării de noi clienţi şi a creşterii cotei de piaţă a produselor / serviciilor în zona în care acţionează.
- Menţine permanent legătura cu clienţii existenţi pentru fidelizarea acestora, urmăreşte continuu contractele şi performantele clienţilor din portofoliu.
- Întocmeşte rapoarte privind situaţia vânzărilor, concurenţa, noile trenduri pe piaţă, potenţialii clienţi.
- Urmăreşte încasarea comenzilor/bonitatea clienţilor şi face propuneri pentru acordarea de eventuale discounturi sau amânări de plată pentru clienţii fideli.
- Execută orice alte dispoziţii date de superiorul ierarhic direct sau de supraordonaţii acestuia în realizarea strategiilor pe termen scurt ale companiei în limitele respectării temeiului legal.

CERINTE

- Studii superioare tehnice (Instalaţii pentru Construcţii (UTCB), Maşini termice, Energetica, Electrotehnica, TCM, Automatică-POLITEHNICA,etc) ;
- Experienţa în domeniul instalaţiilor termice/climatizare minim 10 ani ;
- Experienţă în ofertare (poziţie similară a postului director/inginer de vânzări la o firmă cu profil comparabil cu cel al SC CALOR SRL) şi/sau în execuţie ;
- Cunoştinţe uneia sau unora din limbile straine menţionate - constituie un avantaj ;
- Cunoştinţe solide operare PC (Word, Excel) ;
- Seriozitate , Capacitate de muncă ridicată (inclusiv în condiţii de stres ) ;
- Inteligenţă Nativă, Simţ Tehnic, Capacitate de Memorare, Sinteză şi Analiză ;
- Personalitate energică şi flexibilă ;
- Capacitate rapidă de asimilare cunoştinţe tehnice noi ;
- Înalte criterii etice, morale, caracteriale ;
CRITERII DE ELIGIBILITATE OBLIGATORII :
- Domiciliul stabil în Bucureşti ;
- Studii superioare în domeniul tehnic ;
- Carnet de conducere: categoria B ;
- Rabdare, Talent în exprimare şi comunicare, Aptitudini în Vânzări,

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial atractiv

Calor, infiintata inca din anul 1991, este una dintre cele mai cunoscute firme din domeniul instalatiilor, recunoscuta pentru calitatea produselor sale destinate constructiilor industriale si civile. Compania importa si distribuie o gama completa de echipamente, utilaje, accesorii si piese de schimb pentru instalatii termice, sanitare si sisteme de ventilare-climatizare.