Director de Dezvoltare

ZURICH BROKER DE ASIGURARE-REASIGURARE

Job expirat

RESPONSABILITATI

DescrIerea candidatului ideal
Candidatul ideal este o persoana de incredere, sincera, flexibila si dedicata. Construieste relatii stranse atat cu clientii, cat si cu asiguratorii si determina termeni si conditii pentru acoperiri.

Negociaza cotatiile si se asigura ca politele sunt emise in mod corespunzator. De asemenea, este responsabil de generarea conturilor noi (new business). Este o persoana orientata catre eficienta, oferind raportari periodice ale rezultatelor inregistrate.

Descrierea jobului:
 Prospectarea pietei pentru clienti corporate (fara a se limita la anumite produse: lliability, property, marine, aviation, credit, bonds, motor etc).
 Urmarirea construirii unui portofoliu cat mai diversificat de noi clienti.
 Identificarea oportunitatilor de riscuri pentru plasare in asigurare locala sau internationala.
 Oferirea de consultanta si audit in asigurari pentru clientii operatori economici sau beneficiari de stat.
 Oferirea knowhow-ului pentru echipa existenta de brokeri, din cadrul companiei.
 Formarea si coordonarea echipei de brokeri seniori, dupa o perioada de 6 luni, pentru administrarea portofoliului creat (in functie de volumul dezvoltat).
 Mentinerea permananta a legaturii cu top managementul companiilor aflate in portofoliul Zurich Broker, pentru a raspunde nevoilor lor de asigurare.
 Auditarea expunerii la risc a clientului in vederea elaborarii solutiilor optime si evaluarea riscului.
 Examinarea si analiza ofertelor de asigurare disponibile.
 Identificarea si obtinerea informatiilor aditionale necesare pentru o analiza aprofundata a riscului, proces care include si schimbul de referinte cu alte departamente din cadrul companiei.
 Evaluarea expunerilor si determinarea ratelor, termenilor şi conditiilor acoperirilor, conform indrumarilor, precum si folosirea judecatii de subscriere pentru a evalua corespunzator un risc.
 Negocierea termenilor si conditiilor cu asiguratorii.
 Elaborarea sau modificarea redactarii politelor atunci cand textul standard nu este corespunzator.
 Fixarea acoperirilor, cu acordul clientului, precum si initierea eliberarii documentelor necesare.
 Este la curent cu modificarile de conditii din piata de asigurari.
 Are abilitatea de a lucra cu un volum mare de informatie, insclusiv abilitatea de a gestiona foi de lucru complexe in Excel.
 Oferirea sprijinului colegilor la gestionarea conturilor complexe din cadrul portofoliului de clienti.

CERINTE

 Studii superioare (absolvirea facultatii de drept sau de ingineriei constituie un avantaj important)
 Calificare și pregatire continua in domeniul asigurarilor
 Experienta relevanta de 3-5 ani in domeniul asigurarilor in functii de conducere
 Aptitudini foarte bune de comunicare si negociere
 Abilitatea de a aplica notiuni juridice si tehnice in situatii practice
 Aptitudini foarte bune de analiza aprofundata
 Cunoștințe temeinice de PC, precum si a programelor de procesare-text şi calcul tabelar (Wod, Excel, PowerPoint/Keynote)
 Cunoasterea limbii engleze la un nivel avansat
 Carnet de conducere categoria B

BENEFICII OFERITE

 Salariu de incadrare motivant, in functie de experienta candidatului (detaliile se vor negocia in momentul interviului)
 Bonusuri pentru realizare targeturilor, dupa terminarea perioadei de proba
 Programul de lucru 8h/zi, cu incepere la 09:00 + pauza de masa de 1h
 Abonament in cadrul unei retele private de servicii medicale
 Autoturism de serviciu
 Telefon de serviciu
 Un mediu dinamic si profesionist si posibilitatea construirii unei cariere de succes intr-o companie aflata in plina dezvoltare.

Zurich Broker este o companie de top din Romania, care activeaza cu succes in domeniul medierii politelor de asigurare. Compania este specializata pe segmentul corporate, cu principala arie de expertiza in zona asigurarilor de garantii.

Viziunea Zurich Broker este sa devina unul dintre cei mai importanti jucatori din piata brokerilor de asigurare. Pentru a garanta pozitionarea Zurich Broker ca partener de incredere, societatea a devenit membru UNSICAR si detine certificatul ISO 9001 care atesta calitatea sa in management.

Echipa Zurich Broker
Zurich Broker crede in oameni. Asadar, echipa noastra este una dintre cele mai importante asset-uri ale companiei. Investim in permanenta in specialistii nostri si ne mandrim cu un colectiv de profesionisti, cu o experienta ampla in domeniul medierii contractelor de asigurare.