CONTABIL SENIOR si CONTABIL JUNIOR

LARA SISTEM SOLUTIONS SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

CONTABIL SENIOR / SENIOR ACCOUNTANT:

DESCRIEREA JOBULUI:
-intocmeste, organizeaza si coordoneaza contabilitatea operatiilor de capital, contabilitatea imobilizarilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea tertilor, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor si rezultatelor, contabilitatea angajamentelor si altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune in conformitate cu legislatia in vigoare;
-avizeaza lucrari pe probleme de contabilitate a stocurilor, de urmarire, evidenta, decontari, cheltuieli-venituri, bilant, analize de sistem, tehnica de calcul;
-raspunde de consemnarea corecta si la timp, in scris, in momentul efectuarii ei, in documente justificative a oricarei operatii care afecteaza patrimoniul societatii si de verificarea evidentei contabile si a documentelor justificative in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
-intocmeste lucrarile de inchidere a exercitiului financiar-contabil, operatiunile de inventariere a patrimoniului urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii;
-intocmeste si raspunde de elaborarea balantei de verificare la termenele stabilite de legislatia in vigoare;
-calculeaza taxele de plata, intocmeste declaratiile fiscale si ordinele de plata;
-intocmeste si verifica statele de de plata, a declaratiilor fiscale si a ordinelor de plata;
-asigura si raspunde indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
-raspunde de eficienta si calitatea lucrarilor executate in cadrul serviciului la termenele stabilite prin reglementari interne sau prin alte acte normative;
-raspunde de indeplinirea oricaror altor sarcini prevazute de Legea contabilitatii 82/1991, de regulamentul de aplicare a acesteia, precum si de celelalte reglementari legale in vigoare, pe linie economica si financiar-contabila;
-reprezinta societatea in cazurile incredintate prin delegare;
-este consultat de catre conducerea societatii in probleme care sunt de competenta serviciului;
-raspunde disciplinar, civil, material si penal, pentru pagubele provocate unitatii prin executarea defectuoasa a atributiilor sau prin neexecutarea acestora.

CONTABIL JUNIOR / JUNIOR ACCOUNTANT:

-introduce in programul de contabilitate toate documentele primare;
-emite documente primare;
-intocmeste ordine de plata;
-intocmeste si verifica jurnalului de vanzari, de cumparari, registrului de casa si registrului de banca;
-verifica fise de parteneri;
-arhiveaza documente.

CERINTE

CANDIDATUL IDEAL

-sa probeze o vechime de cel putin 5 ani in domeniu, cuprinzand toate aspectele activitatii financiar-contabile;
-sa detina cunostinte temeinice in ceea ce priveste sistemul financiar-contabil;
-sa detina cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil;
-sa fie o persoana organizata, capabila sa prioritizeze sarcinile si sa respecte termenele limita;
-sa fie o persoana inteligent/a (cu gandire logica, memorie, capacitate de analiza si sinteza);
-sa fie o persoana corecta, serioasa, cu atitudine principiala in relatiile cu oamenii, cu bune aptitudini de comunicare, cu spirit de echipa, si dispusa la colaborare;
-sa opereze cu usurinta in softuri contabile si Microsoft Office (Excel, Word).;
-sa posede cunostinte de limba engleza – nivel avansat.

CONSTITUIE AVANTAJ:
-studii superioare de specialitate in domeniul financiar-contabil;
-expert contabil;
-experienta intr-o societate de contabilitate.

-sa probeze o vechime de cel putin 1 an in domeniu;
-sa detina bune cunostinte de contabilitate primara;
-dispusa sa invete, ca sa crestem astfel impreuna;
-sa fie o persoana care sa opereze cu usurinta in softuri contabile si Microsoft Office (Excel, Word).;
-sa detina cunostinte de limba engleza – nivel incepator.

BENEFICII OFERITE

BENEFICIILE DE A LUCRA IN COMPANIA NOASTRA:
-avantajul de a lucra intr-un colectiv tanar de profesionisti in domeniul financiar-contabil si fiscal;
-posibilitatea de a dobandi cunostinte complexe de specialitate in diverse domenii de activitate economica;
-sanse reale de dezvoltare profesionala;
-BONUS de performanta;
-mediu de lucru dinamic, placut si modern;
-contract individual de munca pe durata nedeterminata, cu program de 8 ore/zi.

LARA Sistem Solutions SRL este membra a Corpului Expertilor Contabili si a Contabililor Autorizati din Romania (CECCAR), a Camerei Auditorilor Financiari din Romania (CAFR), a Camerei Consultantilor Fiscali (CCF) si a Uniunii Nationale a Evaluatorilor Autorizati din Romania (ANEVAR).

LARA Sistem Solutions SRL este parte a grupului de firme “Lara Grup” cu activitati in:
– servicii contabile complete; procesarea lunara a documentelor
– servicii contabile privind resursele umane si salarizarea
– consultanta financiar – contabila
– expertiza contabila judiciara si extrajudiciara
– domeniul energiei si consultantei pentru dezvoltarea de proiecte in producerea energiei verzi;
– consultanta si implementare de proiecte cu fonduri nerambursabile de la Uniunea Europeana;
– instalatii termice;
– servicii medicale;
– plasare de forta de munca in U.E.

Serviciile noastre:
• Asistenta contribuabil pe perioada oricarui tip de control fiscal
• Contabilitate si expertize contabile
• Resurse umane si contabilitate salarizare
• Audit
• Auditul fondurilor structurale
• Cenzorat
• Controlling, Analiza financiara si Management Financiar
• Analiza intreprinderii
• Preturile de transfer
• Consultanta fiscala
– Impozit pe profit
– Taxe locale
– Taxa pe valoare adaugata
www.larasistem.ro / www.lauraciuhu.ro