CONTABIL SENIOR - perioada determinata de 9 luni

PATRIA CREDIT

Job expirat

RESPONSABILITATI

* Inregistrarea in evidentele contabile a documentelor justificative aferente activitatii administrative a institutiei (deconturi de cheltuieli, facturi, extrase de cont, mijloace fixe etc)
* Urmarirea si inregistrarea cheltuielilor anticipate si estimate
* Initierea de operatiuni de plati aferente activitatii administrative ale societatii si a transferurilor intre conturi, in lei si valuta, alimentari de carduri business, aplicatii Multicash, conform drepturilor de semnatura aprobate de Conducerea Societatii
* Intocmirea rapoartelor de reconciliere lunara in ceea ce priveste debitorii si creditorii institutiei, inventarierea anuala
* Asigura suport profesional pe partea de fiscalitate
* Rularea si prelucrarea lunara a raportelor operationale asigurand reconcilierea acestora cu evidentele contabile
* Monitorizarea procesului IPR privind aprobarea cheltuielilor angajate de personalul institutiei conform procedurii precum si a costurilor
* Suport in cadrul procesului de intocmire a situatiilor financiare anuale RAS sau IFRS (pregatire note contabile) precum si in procesul de bugetare
* Asigura suport in cazul controalelor BNR, Administratia Financiara, audit financiar.

CERINTE

* Diploma universitara in specialitatea Stiinte Economice
* Experienta in contabilitate de minim 3 ani, in domeniul serviciilor financiare (banca, IFN)
* Cunoasterea standardelor de contabilitate nationale si internationale, respectiv RAS (nivel avansat) si IFRS (nivel mediu);
* Cunostinte avansate de operare pe calculator (MS Office)
* Cunoasterea limbii engleze – nivel avansat
* Cunostinte de fiscalitate, salarii, TVA, impozit profit
* Aptitudini: gandire logica, spirit de raspundere dezvoltat , integritate , operativitate, constiinciozitate, orientat spre resultat, lucru cu termene limita

Cea mai mare institutie nebancara de microfinantare din Romania, avand o experienta de peste 14 ani de acordare a creditelor pe piata locala.