CONTABIL SENIOR- , expert contabil, membru CECCAR

ACTIV RECRUITMENT GRUP

Job expirat

RESPONSABILITATI

Inregistreaza in evidenta contabila facturile de prestari servicii emise de terti
Inregistreaza in evidenta contabila facturile de imobilizari corporale, necorporale, obiecte de inventar si materiale consumabile
Verifica modul in care au fost inregistrate in evidentele gestiunii marfurile, materiile prime si materialele
Verifica modul in care au fost inregistrate in evidentele gestiunii marfurile, materiile prime si materialele provenite din import in vederea stabilirii corecte a pretului de achizitie si a TVA –ului in vama
Verifica existenta setului complet de documente aferente intrarilor de marfa, materii prime, materiale consumabile, obiecte de inventar, etc
Inregistreaza si verifica in evidentele contabile ajustarile negative si pozitive ale marfurilor, materiilor prime, consumabile, obiecte de inventar
Verifica daca persoana desemnata pentru intocmirea formularelor de plata a inregistrat si scadenta la plata a facturilor emise.
Verifica daca documentele primite de la furnizori respecta cerintele de forma impuse de lege si daca sunt corecte din punct de vedere aritmetic
Inregistreaza in evidenta contabila extrasele de cont , operatiunile de casierie si deconturile
Intocmeste registrul de casa
Inregistreaza in evidenta contabila statele de salarii
Emite facturi pentru diverse

Verifica zilnic daca persoana desemnata cu efectuarea operatiunilor de trezorerie a inregistrat corect platile catre furnizori

Verifica lunar concordanta soldurilor inregistrate la cei mai importanti furnizori cu evidentele acestora
Intocmeste cecurile si biletele la ordin,dupa ce a verificat respecatrea formalitatilor de eliberare, si tine evidenta acestora,comunicand zilnic conducerii societatii cecurile scadente
Intocmeste formalitatile cerute de platile catre furnizorii externi
Intocmeste declaratiile fiscale in termenele legale.
Verifica lunar concordanta dintre evidenta analitica a conturilor (aflate in responsabilitate) si balanta de verificare
Participa la inventarierea patrimoniului
Intocmeste si listeaza Registrul numerelor de inventar
Intocmeste jurnalul de cumparari,pe care il preda spre verificare sefului de serviciu
Primeste si arhiveaza corespondenta cu furnizorii
Intocmeste situatiile necesare raportarii interne
Intocmeste raportele lunare de verificare ale conturilor aflate in responsabilitate, conform deciziilor interne
Respecta principiile contabile, legislatia in vigoare si procedurile interne
Intocmeste oricare alte rapoarte cerute de superiorul ierarhic
Este responsabil cu crearea unui mediu in care cultura companiei se poate manifesta cu tarie, promoveaza conceptul si valorile companiei.

CERINTE

Experienta PE UN POST SIMILAR- MINIM 3- 5 ani- in domeniile de activitate: silvicultura, prelucrarea lemnului

Studii economice, de preferat contabilitate si informatica de gestiune

Engleza – avansat

BENEFICII OFERITE

Salariu: 3000 – 3500 RON

Asigurari medicale, cursuri de specialitate

Bonuri de masa

Locatia este langa IKEA, Baneasa.

DESCRIEREA FIRMEI

www.activrecruitment.ro

Servicii de recrutare si selectie personal, executive search, head-hunting, evaluare psiho-profesionala, outplacement si consultanta in domeniul resurselor umane. Servicii personalizate, pentru a se potrivi cu fiecare dintre cerintele specifice ale partenerilor nostri.

Ceea ce ne diferentiaza de concurenta este pasiunea pentru domeniul resurselor umane!