CONTABIL SEF

SC.MAISON DU BON PAIN SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

RESPONSABILITATI:

-Organizeaza, indruma, conduce, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile a societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
-Asigura, organizarea si gestionarea in mod eficient a integritatii intregului patrimoniu al societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare si normele sau reglementarile interne ale societatatii;
-Organizeaza si coordoneaza contabilitatea operatiilor de capital, contabilitatea imobilizarilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea tertilor, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor si rezultatelor, contabilitatea angajamentelor si altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune in conformitate cu legislatia in vigoare;
-Urmareste respectarea principiilor contabile si ale evaluarii patrimoniului (prudentei, permanentei metodelor, continuitatii activitatii, independentei exercitiului, intangibilitatii bilantului de deschidere, necompensarii);
-Organizeaza si coordoneaza controlul financiar preventiv, stabilind operatiunile si documentele ce se supun controlului financiar preventiv, precum si persoanele care exercita acest control;
-Raspunde de consemnarea corecta si la timp, in scris, in momentul efectuarii ei, in documente justificative a oricarei operatii care afecteaza patrimoniul societatii si de inregistrarea cronologica si sistematica in evidenta contabila a documentelor justificative in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
-Raspunde de stabilirea corecta a documentelor care se intocmesc si de circuitul lor in cadrul societatii.
-Raspunde de efectuarea inventarierii generale a patrimoniului la inceputul activitatii, cel putin odata pe an, pe parcursul functionarii sale, in orice situatii prevazute de lege si de cite ori directorul general al societatii o cere;
-Organizeaza si participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil, la operatiunile de inventariere a patrimoniului urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii;
-Raspunde de evidenta formularelor cu regim special;
-Organizeaza controlul asupra operatiilor patrimoniale;
-Raspunde de respectarea disciplinei de casa, a regulamentului operational de casa si a celorlalte dispozitii privind operatiunile cu numerar, efectuind personal sau prin alta persoana imputernicita, cel putin lunar si inopinant controlul casieriei, atit sub aspectul existentei faptice a valorilor banesti cit si sub aspectul securitatii acestora;
-Asigura si raspunde indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
-Supervizeaza implementarea procedurilor de contabilitate cu ajutorul programului informational;
-Supravegheaza reconcilierea si inchiderea conturilor;
-Asigura si raspunde de elaborarea balantei de verificare la termenele stabilite de legislatia in vigoare;
-Efectueaza analiza financiar contabila pe baza de bilant, pe care o prezinta in consiliul de administratie si respectiv adunarii generale a asociatilolor
-Este consultat de catre entitatile functionale ale societatii in legatura cu problemele referitoare la activitatea serviciului;
-Este consultat de catre conducerea societatii in probleme care sunt de competenta serviciului;
-Avizeaza lucrari pe probleme de contabilitate a stocurilor, de urmarire, evidenta, decontari, cheltuieli-venituri, bilant, analize de sistem, tehnica de calcul;

CERINTE

Candidatul ideal

- Absolvent studii economice ;
- Experienta minim 5 ani in domeniul activitatii financiar-contabil;
- Cunoastere operare PC - MS Office -nivel avansat;
- Cunoasterea programului de contabilitate Ciel sau Saga constituie un avantaj;
- Cunoasterea legislatiei si a documentelor financiar-contabile;
- Capacitate de organizare si planificare;
- Persoana cooperanta,dinamica si cu spirit de echipa;
- Persoana atenta la detalii, ce ofera seriozitate si punctualitate;
- Excelente abilitati de comunicare.

BENEFICII OFERITE

Salariu motivant

Boulangerie de lux, Grenier a Pain, prima franciza a lantului Grenier a Pain in Romania, localizata in zona de nord a Bucurestiului promoveaza produse de o calitate superioara, oferind spre vanzare o gama variata de delicatese, pregatite dupa retete speciale.