Contabil sef

REMAT BUCURESTI SUD

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Coordonarea departamentului financiar – contabil.
- Intocmirea situatiilor de planificare financiara, asigurand prin acestea fondurile necesare desfasurarii normale a activitatii financiare.
- Verificarea si aprobarea platilor zilnice, precum si urmarirea debitelor restante neincasate.
- Intocmirea si evaluarea situatiilor financiare anuale si semestriale.
- Mentinerea relatiilor profesionale cu autoritatile fiscale, institutiile bancare partenere, auditorii interni si auditorii externi, precum si pregatirea documentatiilor si informatiilor solicitate de catre acestia.
- Pregatirea documentatiei pentru rapoartele de evaluare, leasing si credite (documentatia necesara atat pentru aprobarea dosarului de credit, cat si negocierea conditiilor).
- Realizarea raportarilor lunare in conformitate cu cerintele grupului (platforma raportare catre grup Cognos).
- Analiza rezultatelor pe centre de profit.
- Operatiuni necesare la inchiderea si elaborarea balantei lunare (reevaluari de sold, provizioane, inchidere cheltuieli si venituri, TVA, calcul impozit pe profit, etc.).
- Intocmirea declaratiilor fiscale si depunerea lor la termen, verificarea si reconcilierea periodica a fisei platitorului cu evidentele contabile (TVA, impozite si taxe salariale, impozitul pe profit, etc).
- Salarizare: introducere date aferente pontajelor lunare in softul Wizsalary, calcul salarii, elaborarea statului de plata si plata salariilor.
- Productie: inregistrarea costurilor directe si indirecte aferente productiei lunare si repartizarea acestora asupra productiei obtinute.
- Intocmirea bugetului de venituri si cheltuieli conform cerintelor grupului si actualizarea acestuia, precum si analiza comparativa cu realizarile lunare.

-Inventarierea periodica a valorilor patrimoniale (planificare inventariere si urmarirea realizarii acestuia pana la inregistrarea rezultatelor inventarierii)

CERINTE

- Studii superioare finalizate in domeniul financiar – contabil;
- Vechime minim 3 ani intr-un post similar;
- Cunostinte solide privind legislatia in vigoare privind domeniul financiar- contabil / fiscal;
- Experienta anterioara in coordonarea unei echipe;
- Capacitate de organizare, planificare şi coordonare;
- Gandire analitica si capacitate de decizie;
- Aptitudini bune de comunicare si lucru in echipa;
- Experienta anterioara in domeniul deseurilor poate reprezenta un avantaj.
- Bun cunoscator al programelor: WORD, EXCEL, WIZCOUNT, WIZSALARY, INTERNET, OUTLOOK ;
- Limba engleza (scris, citit, vorbit) – nivel bun
- Permis de conducere categoria B.

Societatea Comerciala Remat Bucuresti Sud S.A. este membra a grupului REMATHOLDING care si-a propus si a reusit sa detina un segment semnificativ al pietei reciclarii deseurilor metalice si nemetalice. Dorim sa identificam permanent nevoile clientilor, sa le oferim servicii de calitate si pentru aceasta investim in permanenta in tehnologii noi si in specializarea personalului.
Suntem in topul activitatii de reciclare, oferind seriozitate, competenta si continuitate.
Intr-o economie mondiala cu tendinte evidente de globalizare si cu o crestere exponentiala a consumurilor, utilizarea rationala si eficienta a resurselor, in special cele materiale, reprezinta un deziderat al intregii planete.
Dezvoltarea industriala creeaza bunastare economica, dar foloseste resurse epuizabile si genereaza poluare.
De aceea, misiunea noastra principala este de a prelua si a prelucra eficient deseurile in vederea protejarii mediului.
Astfel, asiguram reintroducerea in circuitul de productie a unor materii prime secundare de inalta calitate.