CONTABIL JUNIOR - perioada determinata de 1 an

PATRIA CREDIT

Job expirat

RESPONSABILITATI

* Inregistrarea in evidentele contabile a documentelor justificative aferente activitatii administrative a institutiei (deconturi de cheltuieli, facturi, extrase de cont, mijloace fixe etc)
* Urmarirea si inregistrarea cheltuielilor anticipate si estimate
* Initierea de operatiuni de plati aferente activitatii administrative ale societatii si a transferurilor intre conturi, in lei si valuta, alimentari de carduri business, aplicatii Multicash, conform drepturilor de semnatura aprobate de Conducerea Societatii
* Intocmirea rapoartelor de reconciliere lunara in ceea ce priveste debitorii si creditorii institutiei, inventariere anuala.
* Suport in cadrul procesului de intocmire a situatiilor financiare anuale RAS sau IFRS (pregatire note contabile) precum si in procesul de bugetare
* Asigura suport in cazul controalelor BNR, Administratia Financiara, audit financiar.

CERINTE

* Diploma universitara in specialitatea Stiinte Economice
* Experienta in contabilitate de minim 1 an - in domeniul serviciilor financiare (institutii de credit sau IFN)
* Cunoasterea standardelor de contabilitate nationale si internationale, respectiv RAS si IFRS (nivel de baza)
* Cunostinte avansate de operare pe calculator (MS Office)
* Cunoasterea limbii engleze – nivel avansat
* Aptitudini: gandire logica, spirit de raspundere dezvoltat, integritate, operativitate, constiinciozitate, capacitate de asimilare de noi cunostinte, orientat spre resultat, lucru cu termene limita

Cea mai mare institutie nebancara de microfinantare din Romania, avand o experienta de peste 14 ani de acordare a creditelor pe piata locala.